Acqui-hiring: Creating value through a novel acquisition practice
Satın al-istihdam et: Yeni bir satın alma yöntemi ile değer yaratmak
- Tez No: 630034
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN, DR. MAHMUT N. ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Satın al-istihdam et, yüksek teknoloji firmalarının kullandığı görece yeni bir satın alma yöntemidir. Satın alınan firmanın ürününü veya geliştirdiği teknolojiyi elde etmeyi amaçlayan geleneksel teknoloji satın alımlarından farklı olarak, satın al-istihdam et tipi satın alımların birincil motivasyonu satın alınan inovasyon odaklı küçük firmaların yetenekli insan kaynağına erişim kazanmaktır. Son yıllarda Google, Apple ve Facebook gibi büyük teknoloji firmaları giderek artan bir hızla yetenekli insan kaynağına sahip teknoloji girişimlerini satın al-istihdam et yöntemiyle bünyelerine katmaktadır. Satın al-istihdam et tipi satın alımlara ilişkin araştırmalar giderek artmakla birlikte, bu yeni satın alma yönteminin kendine özgü özellikleri, değer yaratma mantığı ve satın alınan insan kaynağının nasıl entegre edileceğine ilişkin kararların gerekçeleri ile ilgili anlayışımız sınırlıdır. Bu tez anlayışımızdaki bu boşlukları doldurmak üzere kavramsal ve ampirik analizler sağlamaktadır. İlk olarak, Silikon Vadisi'nde bir tanımlayıcı vaka çalışması gerçekleştirdik. İki önde gelen büyük teknoloji firmasının dört satın alımını inceleyerek satın al-istihdam et tipi satın alımları diğer teknoloji satın alımlarından ayıran özellikleri ve bu tip satın alımlarda entegrasyon ve değer yaratmada karşılaşılan zorlukları belirledik. İkinci olarak, satın alımı gerçekleştiren firmaların satın al-istihdam et tipi satın alımların değer yaratma potansiyelini nasıl açığa çıkarabileceklerini açıklamak için reel opsiyon literatürü üzerine kurulu bir teorik çerçeve geliştiriyoruz. Satın al-istihdam et tipi satın alımları satın alımı gerçekleştiren firmanın dayanak varlığı kazanılan yetenekli insan kaynağı olan reel opsiyonları olarak düşünüyoruz. Satın al-istihdam et tipi satın alımların satın alımı gerçekleştiren firmaya, firmanın kazanılan insan kaynağına taahhüt hızına bağlı olarak farklı opsiyon değeri kaynakları sunduğunu tartışıyoruz. Büyüme ve erteleme bazlı iki farklı satın al-istihdam et tipi satın alımı açıklayarak yarattıkları farklı değer kaynaklarını saptıyor ve bu satın alım tiplerinden biri tarafından yaratılan değerin diğerine üstün olacağı koşulları belirliyoruz. Son olarak, satın al-istihdam et tipi satın alımlarda satın alım sonrası entegrasyonu inceliyoruz. Geleneksel teknoloji satın alımlarında satın alım sonrası entegrasyon kararları bilgi transferini maksimize etmeyi veya koordinasyon maliyetlerini minimize etmeyi amaçla birlikte, biz satın al-istihdam et tipi satın alımlarda satın alım sonrası entegrasyonun satın alınan firmanın bilgi birikiminin satın alımı gerçekleştiren firmanın mevcut teknolojisini veya iş modelini bozguna uğratıcı özelliği olup olmamasından nasıl etkilendiğini inceliyoruz. Teknoloji endüstrilerinde faaliyet gösteren 29 firma tarafından 2005-2015 yılları arasında gerçekleştirilen 250 satın al-istihdam et tipi satın alımı ampirik olarak inceledik. Satın alımı gerçekleştiren firmaların satın al-istihdam et yöntemiyle gerçekleştirdikleri satın alımlarda satın alım sonrası entegrasyon kararlarındaki birincil motivasyonun mevcut ve yeni insan kaynağını etkin bir şekilde birleştirerek örgütsel değişim gerçekleştirmek ve faaliyet gösterdikleri değişim hızı yüksek ortamlarda gerçekleşen değişimlere uyum sağlamak olduğunu tartışıyoruz. Dinamik yetkinlikler çerçevesi uygulayarak, satın alınan firmanın bozguncu bilgi birikimine sahip olması durumunda satın al-istihdam et yöntemiyle elde edilen takımın bozguna uğrama potansiyeli olan iş birimine bir bütün olarak entegre edildiğini ve satın alınan firma kurucusunun yüksek statülü bir pozisyona atandığını gösteriyoruz. Ayrıca, satın alınan firmanın sahip olduğu bilgi birikimi tipi ile satın alımı gerçekleştiren firmanın satın alım sonrası entegrasyon kararları arasındaki uyumsuzluğun satın alınan firma kurucusunun satın alımı gerçekleştiren firmadan ayrılma kararı üzerindeki etkisini inceledik. Satın alınan firmanın sahip olduğu bilgi birikimi tipi ile entegrasyon yöntemi arasındaki uyumsuzluğun satın alınan firma kurucusunun satın alımı gerçekleştiren firmadan erken ayrılmasına yol açtığını gösteriyoruz. Bu tezin bulguları reel opsiyon literatürüne, dinamik yetkinlikler literatürüne ve satın alım sonrası entegrasyon literatürüne kayda değer katkılar yapmakla birlikte yeni ortaya çıkan bir olgu olan satın al-istihdam et tipi satın alımlarla ilgili anlayışımızı da iyileştirmektedir. Ayrıca, bu araştırmanın büyük teknoloji firmalarının satın al-istihdam et tipi satın alımlarını etkin bir şekilde yönetebilmelerini sağlayacak önemli pratik çıkarımları da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acqui-hiring is a relatively novel acquisition practice of established technology firms. Unlike traditional technology acquisitions motivated by obtaining the product/technology of the acquired firm, acqui-hires are primarily motivated by gaining access to the talented human capital of start-ups. Established technology firms such as Google, Apple and Facebook have been steadily investing in acqui-hires in recent years. While there is growing research on acqui-hires, our understanding of the unique nature of this novel acquisition practice, the value creation logic of acqui-hires and the rationale behind acqui-hire integration remains limited. This dissertation provides conceptual and empirical analyses to fill these gaps in our understanding. First, we conducted a descriptive case study research in Silicon Valley. We distinguished acqui-hires from other technology acquisitions and identified the unique integration and value creation challenges of acqui-hires by examining four acquisitions of two prominent acquirers. Second, we develop a theoretical framework to explain how acquirers can unlock the value creation potential of acqui-hires building on the real options literature. We consider acqui-hires real options of acquirers whose underlying asset is the acquired talent. We argue that acqui-hires offer different sources of option value for acquirers depending on the pace of the commitment of the acquirer into the acquired talent. We explicate two different types of acqui-hires, namely growth acqui-hires and deferral acqui-hires, identify the different sources of value they generate and establish the conditions under which the value generated by one type of acqui-hire dominates the other. Third, we examine post-acquisition integration in acqui-hires. Whereas post-acquisition integration decisions aim to maximize knowledge transfer and minimize coordination costs in traditional technology acquisitions, we examine how acqui-hire integration may be influenced by the disruptiveness of the acqui-hire's know-how to the incumbent's current technology or business model. We empirically examine 250 acqui-hires of 29 established firms operating in technology industries between 2005-2015. We argue that the primary motive of acquirers in making post-acquisition integration decisions for their acqui-hires is to effectively recombine new and existing human resources to undergo organizational change and adapt to the rapid changes that take place in the high-velocity environments they operate. Applying a dynamic capabilities framework, we demonstrate that when the acquired start-up has disruptive know-how, the acqui-hire team is integrated as a whole into the disrupted business unit and the founder of the acquired start-up is assigned to a high status position. Furthermore, we examine how the lack of fit between acquired know-how type and post-acqui-hire integration decisions of the acquirer effects the exit decision of the acqui-hired founder from the acquirer. We show that a lack of fit between acquired know-how type and integration mode is likely to lead to the premature exit of acqui-hired founders. The findings of this dissertation make noteworthy contributions to the real options literature, dynamic capabilities literature and post-acquisition integration literature as well as improve our understanding of the emerging phenomenon of acqui-hiring. Furthermore, this research has important practical implications for established technology firms that will enable them to effectively manage their acqui-hires.