Türk Hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında transseksüellik
- Tez No: 475507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Transseksüellik konusu Türkiye'de ilk kez 1981 yılında ses sanatçısı Bülent Ersoy'un cinsiyet değişikliği ameliyatı ile gündeme gelmiş ve o yıllarda henüz cinsiyet değişikliği konusunda yasal bir düzenleme bulunmadığından, sanatçının yeni cinsiyetinin hukuk düzenince tanınıp tanınmayacağı konusu, 1988 yılında Türk Medeni Kanunu'nda yapılan değişikliğe kadar, gündemde kalmıştır. Transseksüellerin yeni cinsiyetlerinin nüfusa tescil edilip edilemeyeceği meselesi, transseksüelliğin ya da transseksüellerin“ahlâkı-ahlâksızlığı”ekseninde tartışılıp değerlendirilmiştir. Bu yerleşik düşünceler nedeniyle önemli bir hususun göz ardı edilme tehlikesi ortaya çıkmıştır: Transseksüellerin cinsiyet değişikliklerinin nüfusa tescili dışındaki sorunları. Bu çalışmada, transseksüellik ve hukuk düzleminde kalınarak, tarihsel değişim ve gelişimler ile güncel sorunların ele alınması biçiminde bir plan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of transsexuality became a current issue for the first time in Turkey in 1981 with the voice artist Bülent Ersoy's gender change surgery and the issue of the new gender of the artist that would not be recognized as a legal order remained on the agenda until the amendment made in the Turkish Civil Law in 1988 since there was no legal regulation on gender change in those years. The matter of whether transsexuals' new genders can be registered in the population or not has been discussed and evaluated on the basis of ' morality-immorality ' of transsexuality or transsexuals. The danger of ignoring an important point has arisen due to these settled thoughts: The other problems, except the registration to the population of Transsexuals' gender changes. In this study, remaining within transsexuality and law, a plan has been made to handle in the form of historical changes and developments with current problems.