L'accueil et l'hospitalité envers les refugiés Syriens à İstanbul
İstanbul'da Suriyelilere yönelik kabul ve misafirperverlik
- Tez No: 475515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DİDEM DANIŞ ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
2011 yılının Nisan ayından itibaren, ülkelerindeki silahlı çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli Türk hükümetinin açık kapı politikasından yararlanarak Türkiye'ye giriş yapmaya başlamıştır. 2017 yılına gelindiğinde resmi kaynaklara göre sayıları üç milyonu aşan Suriyeli nüfusun yüzde 90'ından fazlası mülteci kampları dışında, şehir ve kasabalarda yaşamaktadır. Bu çalışma, tek başına bu nüfusun yüzde 16'sını ağırlayan İstanbul'da, Suriyeli mültecilere yönelik kabul ve misafirperverlik söylem ve pratiklerinin detaylı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Sözkonusu analiz Suriyelilerin yoğun olarak yerleştiği ilçelerden biri olan Sultanbeyli'de yürütülen saha çalışması bulgularından yola çıkılarak gerçekleştirilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Sultanbeyli ilçesinin sakinlerinin Suriyelilere yönelik misafirperverlik söylemleri analiz edilmektedir. İkinci bölümde ise ilçede faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları ve yerel otoritelerin mültecilere sundukları sosyal hizmetler misafirperverlik söylemi çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since April 2011, a large number of Syrians escaped from the armed conflicts in their country started to enter Turkey by taking advantage of the Turkish government's open door policy. By the year 2017, according to official authorities, more than 90 percent of the Syrian population exceeding three million people is living outside refugee camps, in cities and towns. This study aims to present a detailed analysis of the reception and hospitality discourses and practices towards Syrian refugees in Istanbul which alone hosts 16 percent of this population. The concerned analysis is realized on the basis of the findings of the fieldwork carried out in Sultanbeyli, one of the most populated Syrian settlements in Istanbul. In the first part of this two-part study, hospitality discourses of the inhabitants of the Sultanbeyli district is analyzed. In the second part, the social services offered to the refugees by some of the non-governmental organizations operating in the district and the local authorities are approached within the framework of the hospitality discourse.