Edmund Burke ve Immanuel Kant bağlamında modern felsefede sanat anlayışı
Understanding of art in modern philosophy in the context of Edmund Burke and Immanuel Kant
- Tez No: 475718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada ilk kez modern felsefede kendini gösterebilmiş olan“tutkuların”ve onların insan üzerinde yarattığı haz veya hazsızlıkla ilişkili“güzel”ve“yüce”sözcüklerinin detaylı bir araştırması amaçlanmıştır. İlk olarak incelemesi yapılacak olan, modern felsefenin kurucusu Descartes tarafından tutkulara, daha önce olduğundan çok farklı olarak yeni içerikler kazandırılmıştır. Tutkuların, her şeyden bağımsız olarak düşünülmesi modern estetiğin temelinde yer alır. İkinci olarak, belirlenmiş tutkular Burke tarafından güzelin ve yücenin konusu haline getirilmiştir. Son olarak bu iki estetik duygu, Kant tarafından zihin yetilerinin detaylı incelenmesi ile asıl konumlandırılmaları gereken yer olan“yargı yetisi”nin sınırları içinde tartışılır. Anlama yetisi ve us arasında aracı olan yargı yetisinin özellikleri estetiğin ilgi alanını ve sanatçısını belirler. Bu tezde Kant'ın bunu nasıl içeriklendirmiş olduğu cevaplandırılır. Tezin son bölümümde Kant'ın güzel ve yüce duygularından ne anladığı Henry Fielding'in Tom Jones romanının bir yorumlanmasıyla ortaya konulur.
Özet (Çeviri)
In this thesis a detailed research of“passions”and of“beauty”and“sublime”related to the pleasure and displeasure aroused on human being by these passions that could manage to show themselves for the first time in modern philosophy is aimed. Passions are given new contents which are very different from the old ones by Descartes, who is the founder of modern philosophy. This is investigated in the first part of the thesis. The idea that underlies modern aesthetics is that the passions are thought free from everything. In the second part of the thesis Burke's attempt of making the passions the subjects of beauty and sublime is discussed. These two aesthetic feelings are moved into the borders of the“faculty of judgement”where they must be positioned by Kant by means of an enquiry on faculties of mind. The properties of the faculty of judgement that is the mediator between understanding and reason determines domain of interest and artist of aesthetics. In this thesis how Kant supplies content for that is answered. In the last part of the thesis what Kant understands about the feelings of beauty and sublime is presented by an interpretation of the novel Tom Jones by Henry Fielding.