Değer temelli pazarlamada duyguların önemi, reklam kararlarında kullanımı ve tüketiciler üzerindeki etkileri
The importance of emotions in value-based marketing, it's use of advertising decisions and the effects on consumer
  1. Tez No: 475768
  2. Yazar: GİZEM BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Rekabet ortamında yaşanan değişim ve gelişimler ile birlikte tüketici kendisi için anlam ifade eden, değer yaratan pazarlama karması talep etmektedir. Bu durumda içinde bulunduğumuz değer çağı ile birlikte işletmeler için rekabet avantajı sağlayacak kavram“değer”olarak karşımıza çıkmaktadır. Her bir işletme değer önermelerini hedef kitlesine ulaştırmak istediğinden tüketiciler milyonlarca reklam mesajına maruz kalmakta ve bunun sonucu olarak reklamlardan kaçmaktadır. Bu tez işletmelerin amaçlarına ulaşmada yüksek öneme sahip olan reklamlardan kaçma sorunsalına çözüm önerileri sunma amacıyla hazırlanmıştır. Reklamın ikna etme fonksiyonu göz önünde bulundurulduğunda bu sorunsala çözüm olacak temel kavramlar değer ve duygudur. Yapılan deneysel araştırmayla duygusal çekicilik içeren reklamlar ve reklama maruz kalan tüketicilerin duygusal tepki yoğunluğunun reklamın yarattığı duyguya ve reklama karşı tutuma etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında reklamın yarattığı duygu durumu ve bu duygu durumunun deney grubu üzerinde oluşturduğu reklama karşı tutum ortaya konularak çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the changes and developments experienced in the competitive environment, the consumer demands a value-creating marketing mix that means sense for itself. In this case, together with the value age that we are in, the concept emerges as“value”that will provide competitive advantage for businesses. Because each business wants to reach its target value proposition, consumers are exposed to millions of ad messages, and as a result, they run away from advertising. This thesis has been prepared to presenting a solution to the problematical of escaping from advertisements with high priorities in reaching the objectives of businesses. When the advertising convincing function is considered, the basic concepts to solve these problems are value and emotion. By the experimental researching, advertisements with emotional appeal, and the emotional response intensity of the consumers who are exposed to the advertisement to the emotions created by the advertisement and attitude effects against to advertisement, were analyzed. Within the findings obtained, the solution suggestions have been developed by put down to the fact of the emotional state created by the advertisement and attitude of this emotion which formed on the experimental group by this mood.