Yerel yönetimlerde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliğinin araştırılması Gerede belediyesi örneği
The applicability of total quality management in local governments a case study of Gerede municipalities
  1. Tez No: 475909
  2. Yazar: ZEYNEL DUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKNUR ARZU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Başlangıçta özel şirketlerde uygulanan Toplam Kalite Yönetim (TKY) sistemi son yıllarda kamuda da uygulanmaktadır. Kamu kurumları içerisinde halka en yakın olarak belediyeler ön plana çıkmaktadır. Araştırmada, Toplam Kalite yönetiminin belediyelerde uygulanabilirliğinin önündeki engellerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma kapsamında 2005 yılında kalite çalışmalarına başlamış olan Gerede Belediyesi seçilmiştir. Bu doğrultuda kurumda Kalite Yönetim Sistemi uygulamalarını etkileyen demografik unsurlar, TKY ilkeleri, örgütsel ve yönetsel unsurları ölçmek amacıyla bir anket formu oluşturularak Gerede Belediyesinde çalışan personele anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 22 paket programın da istatiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz olarak Faktör analizi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Gerede Belediyesinde TKY'yi destekleyen ve zorlaştıran unsurlar belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda TKY'nin Belediyelerde uygulanmasının önünde halen zorluklar olmasına rağmen çaba ve gayret gösterildiği takdirde başarılı sonuçlar alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The total quality management (TQM) system which has been used in private sector in the beginning, is also used in public sector in recent years. Among public foundations, municipalities stand out by being the foundations closest to the society. The study is aimed at determining the obstacles for TQM system applicatias municipalities, and suggesting solutions for over comming these obstacles. For the application, Municipality of Gerede at which quality system initiatives have begun in year 2005, Is selected. In this regard, a questionnaire form is formed and applied to staff of Gerede municipality in order to measure demographical, organizational administrational entities and TQM principles affecting the Qality System Applications. Questionnaire results are statistically evaluated at SPSS 22 software program. Factor analysis and ANOVA analyses are conducted. Facilitators and obstacles for TQM in Gerede municipality are determined by evaluating obtained results. According to conclusion of the research, successful outcomes can be achieved with further effort and determination even though difficulties in application of TQM in municipalities exist.