Orhan Seyfi Orhon'un mecmuacılığı ve Güneş mecmuası: İnceleme ve seçilmiş metinler
Periodicals by Orhan Seyfi Orhon and literary Güneş: Investigation and selected texts
- Tez No: 89556
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM H. POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Edebiyatımızda Hecenin Beş Şâiri'nden biri olarak tanınmış, 20. Yüzyıl Türk Edebiyatı'nın Türkçeyi en iyi kullanan şairlerinden biri olan Orhan Seyfi Orhon'un Harf İnkılâbı' ndan önce (1 Kasım 1928) çıkarmış olduğu mecmuaları tanıtıp dil ve edebiyat araştırmaları açısından faydalı olacağına inandığımız Güneş mecmuasını inceledik. Tezimizde ilk olarak“eski harfli”Hıyâbân, Eğlence (Yeni Eğlence), Papağan, Resimli Dünya, Kalem (Yeni Kalem) ve Güneş mecmualarım etraflıca tanıttık. Yeni harflerle yayınlamış olduğu mecmualardan kısaca bahsettik. Bilhassa ciddi bir edebî mecmua olan Güneş mecmuasının bir tahlilî fihristini yaptık. Bu mecmuadan önemli olduğuna inandığımız bazı yazılan seçerek yeni harflere aktardık. Çalışmamızda gördük ki, Orhan Seyfi Orhon şairliğinin yanında 1910'lardan itibaren ömrünün sonuna kadar gazetecilik ve mecmuacdığa devam etmiştir. Çocuk, edebiyat, mizah ve magazin gibi çeşidi türde onlarca mecmua yayınlamıştır. 1927'de Güneş ve 1941 'de Çınaraltı mecmualarını çıkararak o dönemin en meşhur yazar ve şairlerim bir araya toplamıştır. Umarım bu mecmualara müracaat edeceklere yardımcı olur ve karanlıkta kalmış birçok kıymetli yazının gün ışığına çıkmasına vesile oluruz.
Özet (Çeviri)
We have introduced about periodicals, published before letter revolution (1 November 1928) by Orhan Seyfi Orhon, one of the poets used Turkish in the best way in 20 th Century Turkish literature and known as one of the five poets of syllable in our literature, and studied Periodical“Güneş”which we believe tabe useful to language and literature studies. Firstly we've widely introduced“Hiyaban”in old letters,“Eğlence (Yeni Eğlence), Papağan, Resimli Dünya, Yeni Kalem”and“Güneş”in our thesis. We have introduced shortly about periodicals he printed in new letters. Especially we have made an analytical index of periodical Güneş, which is an important literary. Selecting some writings we believe to be important of this periodical we have transfered in to new letters. In our study we have seen that besides his quality of being a poet he carried on journalism and editing periodicals from 1910 to end of his life. He printed tens of periodicals in various kinds like child, literature, humour and magazine. Printing periodical Güneş in 1927 and Çınaralu in 1941, he gathered together the most famuous poets and writers of that peried. I hope we can help to ones who will apply to these periodicals and bring about a lot of valuable writings remained in the dark to be raised.