PSA'sı 4-10 ng/ml arasında olan hastalarda prostatik inflamasyon tespit ve tedavisinin PSA degişimine etkisi
The effect of diagnosis and treatment in prostatic inflammation in patients with PSA levels between 4 and 10 ng/ml on PSA change
- Tez No: 476306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
PSA'sı 4-10 ng/ml arasnda, digital rektal muayene (DRM)'de süpheli bulgusu olmayan hastalarda prostatik inflamasyon varlığını tespiti ve prostatik inflamasyonu olan ve olmayan hastalarda 3 haftalık antibiyotik tedavisi sonrasmda PSA düzeylerindeki değişiminin ve gereksiz biyopsiden kaçınma oranlarının saptanması amacıyla Eylül 2003 ile Ekim 2004 tarihleri arasında kriterlere uyan PSA'sı 4- 10 ng/ml arasında, DRM'de süphelí bulgusu olmayan 48 hasta çalışmaya alındı. Prostatik sekresyonlaı veya prostatik masaj sonrası idrar örnekleri değerlendirilen hastalar prostatik sekresyon incelemesi (EPS) pozitif ve negatif olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da 3 hafta antibiyotik tedavisi verildi, tedavi bitiminden 3 hafta sonra PSA değerleri tekrar değerlendirildi ve biyopsiyi kabul eden 38 hastadan 10 kor biyopsi alındı. Sonuçlar: 1. DRM'si normal PSA 4 - 10 ng/ml arasında olan hastaların %34,5'inde antibiyotik tedavisi PSA değeri 4 ng/ml'nin altına düştü. 2. EPS pozitif ve negatif olan hastalar arasmda değişimi açısından fark saptanmadı. 3. PSA 4 ng/ml altına düşüpte biyopsi alınan hiçbir hastada prostat kanseri saptanmadı. 4. DRM'si normal PSA 4 - 10 ng/ml arasmda olan hastalarda antibiyotik tedavisi sonrası biyopsi kararı alınması morbidietenin yanında toplam maliyeti de %6,6 ile %25 alatmaktadır. Biz bu veriler ışığında biyopsi öncesi PSA'sı gri zonda DRM'si normal her hastaya EPS'ye bakılmaksızın 3 hastalık kinolon grubu antibiyotik tedavisi verilmesi, tedaviden 3 hafta sonra yapılan PSA kontrolüne göre biyopsi kararı alınmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
We investigated the effect of prostatic inflammation on prostate-specific antigen (PSA) and per cent-free PSA levels changing after antibacterial therapy. We evaluated 48 patients whose PSA levels were between 4 and 10 ng/ml, without any suspicious findings on digital rectal examination, with no infection findings in urine analysis. Prostatic inflammation was assessed with prostatic massage. All the patients were given antibiotic therapy for 3 weeks. Patients were re-evaluated 3 weeks after antibacterial therapy with PSA (free/total) and urinalysis. Ten patients out of 48 coming for a control visit after antibiotic therapy refused biopsy. Ten core biopsies were taken with transrectal ultrasound. No differences were found in terms of age, pre- and post-treatment PSA, and PSA varying between patients with and without inflammation in the prostatic massage. In 18 patients, PSA decreased below 4 ng/ml. Prostate cancer was found in 10.8% of the patients with PSA between 4 and 10 ng/ml and none of the patients with PSA values below 4 ng/ml. We suggest an antibiotic therapy for 3 weeks without regarding inflammation findings when PSA is in the gray zone, for biopsy decision.