Türkiye'de finansal kurumların sermaye piyasası gelişimindeki yeri
The importance of financial institutions on the development of capital market in Turkey
  1. Tez No: 476386
  2. Yazar: NEVZAT TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal kurumlar ve bu kurumların dünya genelinde ve Türkiye için sermaye piyasasındaki fonksiyonlarını,etkinliklerini ele alan çalışmamız,başlıca üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde;finansal piyasaların doğuşu,tanımı,temel fonksiyonları ve Türkiye'deki finansal sistemin temel yapısı incelenmiş,genel bir değerlendirme biçiminde ele alınmıştır.İkinci bölümde;finansal kesimin temel öğeleri olan finansal kurumlar,fonksiyonel bir yaklaşım içinde genel olarak incelenmiş,sistematik bir biçimde değerlendirilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise;ülkemizde mevcut finansal kurumların sermaye piyasalarındaki fonksiyonları irdelenmiş,yapılan yasal düzenlemelerle ortaya çıkan yeni oluşumun ışığında Türk Sermaye Piyasası üzerindeki tesirleri sistematik bir biçimde değerlendirilerek tahlil edilmiştir
Özet (Çeviri)
This research, which is about financial institutions and their functions in capital market for Turkey and the world, mainly consists of three parts. In the first part; emergence, definition and basic functions of financial institutions and also these institutions' functions in capital markets for Turkey have been examined with a general evaluation. In the second part; financial institutions which are basic elements of the financial sector, have been studied extensively in a functional approach and evaluated systematically. Finally, in the third part; the functions of the financial institutions in capital markets in our country have been examined and the effects of the new formation, which has been come up with legal regulations on the Turkish Capital Market, have been analysed in a systematic way.