Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik sorunsallığının örgütsel ekoloji kuramı bağlamında incelenmesi: TR-22 bölgesindeki aile işletmeleri üzerine bir araştırma
Sustainability problematic on ecological theory in family business: Research over family businesses in TR-22 region
- Tez No: 476401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Aile işletmeleri, ekonomik hayatta önemli bir yere sahiptir. Bu işletmelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri, tüm ülke ekonomilerinin işlerliliğini etkilemektedir. Aile işletmelerinin sürdürülebilir bir performans sergileyebilmeleri üzerinde birçok etken vardır. Bu çalışmada, TR-22 bölgesindeki anonim şirket sınıfındaki aile işletmelerinin örgütsel performanslarının, örgüt kuramları çerçevesinde, örgüt kültürü ve dış çevre faktörlerinden hangi düzeyde etkilendiklerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the theory of organizational ecology, the targeted outcome of this research is to detect the degree of influence of the organizational culture and the external environmental conditions on the organizational performance of the family corporations, those are established under the umbrella of TR-22 region joint-stock companies.