Intel 8085 mikroişlemcisinin simülasyonu
  1. Tez No: 47644
  2. Yazar: MUSTAFA NARTKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bir bilgisayarın çalışmasını anlamanın en iyi yolu, mikroişlemcisinin çalışmasını anlamaktan geçer. Günümüzde kullanılan birçok işlemci olmasma rağmen, daha geniş adres ve veri hattı bulunan mikroişlemciler ile karşılaştırıldığında 8-bitlik işlemcileri kavramak daha kolaydır. Mikroişlemcileri öğretmenin bir yolu, küçük mikroişlemci eğitim seti kullanmaktır. Fakat öğrenci sayılan göz önüne alınınca bu olay pahalı bir işlem olmaktadır. Dolayısıyla, mali sıkıntılar çoğunlukla mikroişlemci eğitiminin tam olarak verilememesi durumunu doğurmaktadır. Bu çalışmada, Intel'in 8085 işlemcisi Windows ortamında simüle edilmiştir. Simulator Borland Pascal 7.01 da“Object Windows”kullanılarak geliştirilmiştir. Simulator assembly dilinde kaynak programın girilmesi için bir yazım penceresi açmaktadır. Bu program daha sonra yürütülmek üzere derlenmektedir. Bunu takip eden aşamada yeni bir pencere açılarak mikroişlemcinin iç mimarisi gösterilmektedir. Bu pencere kullanılarak, yürütülen program komutlarının yazmaç içeriklerini nasıl değiştirdiği gösterilmektedir. 09.05.1996 Mustafa NARTKAYA vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The best way to understand the way a computer works start from understanding the microprocessor. Although there are many different kinds of microprocessors in use today, it is easy to comprehend 8 bits ones when compared to the ones using wider data and address buses. One way of teaching microprocessors is using small microprocessor education sets. But, when the number of students are taken into account, this becomes an expensive practice. Therefore, often, because of financial difficulties, microprocessor based education can not be provided sufficiently. In this study, Intel's 8085 microprocessor has been simulated within Windows environment. The simulator was devoloped in Borland's Pascal 7.0 using ObjectWindows. The simulator provides an edit window to input the source program written in assembly language. This program is then compiled for execution. Followingly, a child window is opened to show the internal structure of the microprocessor. By using this window the effects of execution of the commands are seen as the contents of the register altered. 09.05.1996 Mustafa NARTKAYA