Motivasyon, örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerine bir araştırma
A study on motivation, organizational silence and intention to leave
- Tez No: 476963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve hayatımıza kattığı yenilikler, bilginin yaşamın her alanında önemli bir güç haline gelmesini sağlarken, insan özelinde bakıldığı zaman dünyada demografik bir dönüşümün de yaşandığı görülüyor. Hiç kuşkusuz bu durum çalışma hayatını da etkiliyor. Dört beş kuşağın aynı anda aynı iş ikliminde bulunacağı zamanlar yaklaşırken, iş hayatının dinamikleri de yavaş yavaş değişiyor. Çalışma hayatı ağırlıklı olarak X ve Y kuşağından oluşsa da, yakın zamanda yeni bir kuşağın (Z) daha dâhil olacağı görülüyor. Bu demografik değişiklik özellikle de çalışma hayatında yeni bir sınıfın oluştuğunu ve yeni bir iş etiğinin konuşulması gerektiğini gösteriyor. Bilgiyi üreten ve kullanan insan, çalışma hayatında en önemli rekabet unsuru olmaya devam ederken bireyselliğe dönüş artıyor ve çalışanlar bireysel motivasyonlarını daha fazla önemsiyor. Bu yapı, çalışma hayatındaki motivasyon algısının ve motivasyon araçlarının da değişmesine neden oluyor. Artık ayakta kalmak isteyen örgütlerin yapılanmasını da değiştirmesi gerekiyor. Çalışma hayatına yeni girecek olan kuşağı tanımak ve anlamak, onların ihtiyaçlarını görmek, motivasyonlarını sağlayacak ve arttıracak araçları belirlemek hatta yüzyıllardır kullanılan bir takım yöntemlerden vazgeçmek ve çalışma hayatına dair bazı kavramların yeniden tanımlanması gerekiyor. Örgütler, değişime hızla ayak uydurabilen, gelişime her zaman açık olan ve bilgiyi her zaman en önemli girdi olarak kullanan çalışanları kaybetmek istememektedir. Bu nedenle bu özelliklere sahip çalışanların motivasyonları hem yöneticiler hem de örgüt için önem arz etmektedir. Yöneticiler bu çalışanlardan en yüksek faydayı sağlamak için onların iş ile ilgili ya da iş ile ilgili olmayan fikirlerine değer vermektedir. Yeni fikirler, sorunlara dair üretilen yeni çözümler sürdürülebilirliği sağlamak ve verimlilik için çok önemlidir. Bu noktada örgütsel sessizlik kavramının da önemli bir tehdit olabileceği görülmektedir. Örgütsel sessizlik çalışanların motivasyonlarını etkileyebileceği gibi motivasyon düşüklüğü ve işten ayrılma niyetinin artmasına da neden olabilmektedir. Bu niyet işten ayrılma davranışı ile sonuçlanırsa örgütler de en değerli sermayesi olan çalışanı kaybetmiş olacaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda tasarlanan araştırma, özel bir bankanın bilişim sektöründe faaliyet gösteren teknoloji şirketinde görev yapan 250 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümünde bahsedilen ilişkilerle ilgili teorik altyapının oluşturulmasına çalışılmıştır. İlk bölüm motivasyon, motivasyon kuramları ve özendirici araçlar, ikinci bölüm örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti hakkında genel bir perspektif kazandırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın son bölümünde ise motivasyon, örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişikliyi belirlemek için bir uygulama örneği bulunmaktadır. Yine son bölümde çalışanların motivasyon düzeylerinde, örgütsel sessizlik davranışlarında ve işten ayrılma niyetlerinde sosyo-demografik değişkenler bakımından bir farklılık bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technologic developments and its innovations that has been added to our lives, make information become an important part of our world but considering mankind, it seems that there is a demographic transformation going through in the World. Admittedly, it affects working life. Times that, four or five generations are working in the same business, are just around the corner and also the dynamics of business life are changing slowly. Eventhough, working life mainly consists of generation X and Y, it appears to include an another generation (Z) in the near future. This demographic change shows that there is a new class, especially in working life, and the new work ethic must be rearranged. A person who produces and uses the information is stil the most important competition element but employees started turn to individuality and they care about their individual motivation more. Therefore, this situation changes the motivation tools and perception in working life. In addition, the organizations that want to survive need to change their structuring. They need to know and under stand the new generation that will be in working life, provide help for their needs, provide tools to increase their motivation. Furthermore, the organizations need to give up completely some methods that have been used for centuries and some concepts about working life need to be redefined. Organizations do not want to lose their employees that can quickly catch up the changes, always ready for improvement and the ones that see the information as the most important input. Motivations of the empyolees with these features mean a great deal to their managers and organization. Thus, managers care about their employees business and non-business ideas. New ideas, new solutions for problems are very important to ensure sustainability and for productivity. It seems that ''organizational silence'' concept might be an important threat in this point. Organizational silence can be affective on employees motivations as well. It can decrease motivations and cause the intention to leave. If there sult of this intention to leave, organizations will lose their workers which is their the most valuable capitals. This study, consists of people working in a tecnology bank operating in the information sector of a private bank. 250 workers participated in the study. The theoretical background of the relations mentioned in the first two chapters of the work was tried to be established. The first part consists of motivation, motivation theories and encouraging tools. The second part contains general information about organizational silence and intention to leave. In the last part of the study, there is an application example to determine the relationship between motivation, organizational silence and intention to leave. The findings of the research and recommendations abaut the subject have been described.