Sözlü kültür, televizyon ve izleyici katılımı
Oral culture, television and audience participation
  1. Tez No: 476969
  2. Yazar: SELİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kitle iletişim aracı olarak televizyon halk kültürü ürünleri olan hikâyeler, masallar, mitler ile kültür aktarımı ve güdüleme görevini gözetir. Teknolojik yapısı sayesinde hem önceden oluşturulmuş metinler üzerine yapılanmakta hem de ilerideki yeni metinlerin oluşumuna ön ayak olmaktadır. Televizyonda izleyici katılımı açısından o toplumun sahip olduğu yazılı ve sözlü kültür alışkanlıkları daha geniş kapsamıyla medya okuryazarlığı önem arz etmektedir. Her ne kadar görsel öğeler ön planda olsa da televizyon anlatımının itici gücünü sözlü anlatım oluşturmaktadır. Televizyon anlatımının dayandığı sözlü nitelikler en temelinde mitik anlatıma dayanmaktadır. Televizyon kendine has anlatımıyla bilinmezi arayan, merak uyandıran ve peşinden sürükleyen mitler gibi işlev görür; güdüleme görevini yerine getirir. Anlatımını sözlü kültür öğelerine dayandıran bir kitle iletişim aracında izleyici katılımını değerlendirebilmek için o toplumun sözlü kültür geleneğini iyi bilmek gereklidir.
Özet (Çeviri)
Television as a mass commucation device functions as stories, folk stories and myths in its transferring and imposing culture. Thanks its technological form it has been pioneering both in structuring the pre-formed texts and in building new, future texts. Oral and writing culture traits, media literacy as a wider term has an importance for audience participation for TV. Despite the priority of visual instruments, the forcing power of narration of television is its verbal narration. The oral qualities of television have mythic narration in its root. Television by its own narration style functions as myths fascinating and seeking for the unknown and leading. It's required to know the oral tradition of a society in depth to evaluate the audience participation of such a mass communication device which bases its narration on verbal elements.