Özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algıları
The perceptions of inclusive students in the process of joining plays toward with without special needs children
  1. Tez No: 477220
  2. Yazar: ŞAHİN CİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SELÇİOĞLU DEMİRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algılarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda özel gereksinimi olmayan öğrencilerin cinsiyet, sınıf, sınıfında kaynaştırma öğrencisi olup olmama durumu, sosyoekonomik düzey bakımından algılarını etkileyen değişkenlerin farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırma tarama modeli çalışmasıdır. Araştırma Edirne İli Merkez ilköğretim okullarında öğrenim gören 394 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Özel Gereksinimi Olmayan Öğrencilerin Oyuna Katılma Sürecinde Kaynaştırma Öğrencilerine Yönelik Algılarını Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algıları cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde kız öğrenciler lehine anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algıları 3. ve 4. sınıf değişkeni açısından incelendiğinde 3. sınıf lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algıları sınıfında kaynaştırma öğrencisi olup olmama durumu değişkeni açısından incelendiğinde sınıfında kaynaştırma öğrencisi olmayanlar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. özel gereksinimi olmayan öğrencilerin oyuna katılma sürecinde kaynaştırma öğrencilerine yönelik algıları sosyoekonomik düzey değişkeni açısından incelendiğinde, alt sosyoekonomik grup ile üst sosyoekonomik grup arasında alt sosyoekonomik grup lehine, orta sosyoekonomik grup ile üst sosyoekonomik grup arasında orta sosyoekonomik grup lehine anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the perceptions of inclusive students in the process of joining plays toward with without special needs children. In the light of this purpose, the variables of gender, grade, whether having an inclusive student in one's classroom or not and socioeconomic level were analyzed and their potential effect upon the students' attitudes were identified. Research model of the study was decided as survey. The study was conducted with the participation of 394 students who study in central primary schools in Edirne. The data was collected via“the Scale of Assessing the Perceptions of Inclusive Students in the Process of Joining Plays toward with Without Special Needs Children”developed by the researcher. According to the results, when the variable of gender was analyzed regarding the perceptions of inclusive students in the process of joining plays toward with without special needs children, a significant difference was found in favor of female students. Similarly, when the variable of grade was analyzed regarding the perceptions of inclusive students in the process of joining plays toward with without special needs children, a significant difference was found in favor of 3rd grades compared to 4th grades. The variable of whether having an inclusive student in one's classroom or not was also analyzed. A significant difference was found in favor of those who have inclusive student (s) in their classrooms. When lower and upper socioeconomic levels of students were compared, the significant difference was found in favor of lower level. On the other hand, a significant difference was found in favor of middle group when upper and middle levels were compared.