Robert Schumann'ın 'Faschingsschwank Aus Wien' op:26 eserinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
An investigation of Robert Schumann's work 'Faschingsschwank Aus Wien' Op:26 in regards to technical and musical aspects
- Tez No: 477221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. IŞIL DAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Otoritelerce Alman Romantizminin en romantiği olarak kabul edilen Robert Schumann, özellikle yazdığı piyano eserleriyle kendinden sonraki besteci ve piyanistlere farklı bir anlayış taşımıştır. Eserlerinde karşımıza çıkan form ve armoni yapısındaki farklılıklar, oldukça uzak tonalitelere modülasyonlar, birbirinden çok farklı temaları ustalıkla adeta bir mozaik gibi işleyişi, pedal tekniğini zenginleştirmesi, ilham aldığı edebiyat eserlerinin de etkisiyle icraya kattığı derinlikler sayesinde müzisyenler ve icracılar tarafından oldukça araştırılmaya değer bir besteci olmuştur. Robert Schumann'ın beş farklı karakterdeki piyano parçasından oluşan, Fantazi türündeki Faschingsschwank aus Wien op.26 adlı eseri, bu özellikleri fazlasıyla taşımasına rağmen diğer eserlerine göre daha az bilinmesi ve icra edilmesinden dolayı araştırılmaya değer görülmüştür. Bu araştırmada öncelikle Robert Schumann'ın yaşadığı romantik dönem özelliklerine ve hayatına kısaca değinilmiş, Faschingsschwank aus Wien op.26 adlı eser,form ve armonik olarak analiz edilmiş, müzikal ifade, artikülasyon, pedal tekniği, parmak numaraları, el-bilek-kol teknikleri açılarından da detaylıca incelenmiştir. Bunun yanısıra eserin çeşitli edisyonlarının incelenmesiyle ortaya çıkan sonuçların da, icracıya kolaylık sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Robert Schumann, accepted by authorities as the most romantic composer of German Romanticism, carried out a different approach and understanding to successor composers and pianists, especially with the piano works he has written. Schumann is a composer who quite worthy to have investigated by musicians and performers, the differences of form and harmonic structure, modulations to far distant tones, with mastering like mosaic processing of very different themes from each other, the rich usage of pedal technique, with effect of literature works which inspiration to taking, thanks to depth appended to perform in his works Although Schumann's work“Faschingsschwank aus Wien Op.26”, a work in the genre of fantasy, made up of five piano pieces each with a different character carries these features amply, it was seen worth investigating in comparison to other works less known and has been performed because of the fact that. In this study, firstly, the features of the Romantic period, Robert Schumann's life and his musical personality have emphasized, named work Faschingsschwank aus Wien Op.26 has been analysised, detailed investigated in terms of musical exspression, articulation, pedal technique, finger numbers, hand-wrist-arm techniques. In addition to this, it is aimed to provide convenience to performer of emerging results with the analysis of the work of the various editions.