Personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Şanlıurfa ili örneği
The relationship between staff empowerment and organizational commitment: A case study of Şanlıurfa province
- Tez No: 477266
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi Şanlıurfa ili örneğinde ele almaktadır. Personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık ve bütünleşme arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada anket yöntemi uygulanmıştır. Bu bağlamda Şanlıurfa İlinde görev alan 150 sağlık çalışanı ile yüz yüze görüşülerek toplanan veriler SPSS 21 istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan araştırma, çalışanın işinde kendini daha güçlü ve daha yetkili hissettiğinde, örgütle daha sıkı bağ kurduğunu göstermiştir. Personel güçlendirme ile duygusal, normatif ve devamlılık bağlılığının cinsiyet, medeni durum ve deneyim süresine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. 31 yaş ve üstündeki katılımcıların, 31 yaş altındaki katılımcılara göre anlamlı bir şekilde işinde kendini daha güçlü ve yetkin hissettiği belirlenmiştir. Benzer şekilde yüksek lisans mezunu olan katılımcıların, lise, ön lisans veya lisans mezunu olan katılımcılara göre anlamlı bir şekilde işinde kendini daha güçlü ve yetkin hissettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between employee empowerment and organizational commitment in the light of Sanliurfa province. It aims to find out the relationship between employee empowerment and organizational commitment and integration. Survey method was applied in the study. Data was collected via face-to-face interview with 150 health workers in Şanlıurfa province and it was analyzed through SPSS 21 statistical program. The research has shown that when an employee feels stronger and more empowered at his/her work, s/he is more closely connected with the organization. It has further indicated that staff empowerment, emotional, normative and continuity commitment do not differ according to gender, marital status and experience period. It has been found out that participants who are aged 31 feel stronger and more competent in their work than participants who are aged under 31 years. Likewise, participants who have postgraduate degrees feel stronger and more competent in their work than participants who have lower degrees (undergraduate, associate degrees or secondary school diploma).