İşgören güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Konaklama işletmeleri açısından bir inceleme
The relationship between employee empowerment and organizational commitment: A case study over accommodation establishments
- Tez No: 333420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hizmet sektöründe emeğin yeri ve önemi büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan işgören faktörü müşterilerin memnun edilmesi ve hizmet kalitesinin yüksek seviyede tutulması noktasında kilit bir rol sergilemektedir. İşgörenlerin misafirlerin istek ve taleplerine hızlı ve doğru biçimde cevap verebilmelerinin yolu güçlendirmenin etkili bir biçimde uygulanması ile gerçekleşecektir. İşgören güçlendirmenin tam anlamıyla uygulanabilmesinin ve sürekliliğinin sağlanması ise, işgörenlerin amaç ve hedefleri ile örgütün amaç ve hedeflerinin aynı olması, dolayısıyla işgörenlerin örgütsel bağlılıklarının oluşturulması ile mümkün olmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı işgören güçlendirme ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin konaklama işletmelerinde tespit edilmesidir. Bu doğrultuda Ankara ilinde bulunan toplam 16 adet beş yıldızlı konaklama işletmesinde çalışan 4216 işgören arasından basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 410 işgören üzerinde yapılan uygulama ile araştırmanın istatistiki verileri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda işgören güçlendirme ile örgütsel bağlılık arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, var olan ilişkinin şiddeti ve düzeyi %49,8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manpover has an important issue in service facilities.In terms of thıs stage, employee has an important role to satisfy consumers and to improve service quality. To satisfy fast and correctly the demands and needs of consumers require being efficiently empowered employee. The organizational goals and targets must be complying with employees goals and targets and whose commitment must be built are neccessary to apply accurately empowerment and to continue it's sustainable. The main goal of this study is to search the relationship between organizational commitment and empowerment of employee in accommodation operations. In this scope a case study was applied to 410 workers who were selected randomly from 4216 workers in 16 five stars hotels in Ankara. A questionnaire was used to collect data from respondents. All data were analyzed by using regression, correlation, t, and Anova statistical tests. According to the statistical test a significant relationship was found between empowerment of employee and organizational commitment. Also the level of relationship was calculated as %49,8.