Ankara il merkezinde lise son sınıfa devam eden öğrencilerin atılganlıkları ile ana ve baba tutumları arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 47731
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma lise son sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeyleri ile ana-baba tutumlarım algılamaları arasındaki ilişkinin saptanması ve bazı değişkenlerin atılganlık düzeyleri ile algıladıkları ana-baba tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezinde alt ve üst sosyo-ekonomik düzeyden seçilen semtlerdeki lise son sınıfa devam eden 15-19 yaş gurubu öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada öğrenci ve ailesine ait bazı bilileri edinebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin atılganlık düzeylerini belirleyebilmek için“Ramus Atılganlık Envanteri (R.A.E.)”, algılanan ana-baba tutumlarını saptayabilmek için ise“Ana-baba Tutum ölçeğj (A.B.T.Ö;)”kullanılmıştır. Deneklerin atılganlık düzeyleri v& algdadıkları ana-baba tutumları üzerinde bazı değişkenlerin etkisini saptayabilmek için khi kare analizi yapılmışta".İV Deneklerin doğum sıralarının algılanan anne tutumları üzerinde, kardeş sayılarının ise algılanan baba tutumları üzerinde fark yarattığı saptanmıştır. Sosyo-ekonomik düzeyin atılganlık düzeyleri üzerinde önemli bir etkisinin olduğa alt sosyo-ekonomik düzeydeki deneklerin dana çok atılgan özellik gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca araştırmada deneklerin atılganlık düzeyleriyle algıladıkları ana-baba tutumları arasındaki ilişki araştırılmış ve sonuçta atılgan davranış özelliğine sahip deneklerin büyük bir çoğunluğunun hem anneyi hem de babayı demokratik tutumda algıladıkları görülürken, olumsuz atılganlık özelliğine sahip deneklerin hem anneyi hem de babayı otoriter olarak algıladıkları saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında ana-babalara ve çeşitli kuruluşlara bazı öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Atılganlık, Ana-baba tutumları (otoriter ve demokratik tutum)
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the relation between assertiveness level of the senior class high school students and their concept of parental attitudes also the effects of some variables on the students' assertiveness. Research was carried on 3Ö0 third grade high school students, aged 15-19, coming from low and high Social-Economical Level district of Ankara“Personal information Questioner”was used to gam information about mdividual and familiar mformation about subjects. Besides,“Rathus Assertiveness Inventory”and“Parental Attitude Iff^entory”to evaluate the parental attitude concepts of the subjects were also fulfilled. CM-Square tests were conducted in order to determine the effeeffe of some variables on assertiveness levels and parental attitude concepts of the students.VI Birth orders of the subjects and number of the siblings effected mother attitudes and father attitudes respectively. Social-Economical status were found to be significant on assertive. Adolescents showing high assertiveness conceived their parents' attitudes more democratic while the ones with negative assertiveness traits conceived their parental behavior more authoritative. Some suggestions were made for parents and various organizations in the light of the research findings. KeyW«r4s : Assertiveness Parental Attitudes (authoritative and democratise)