Kariyer planlamasının birey ve kurum açısından önemi
Importneca of career planning in terms of individual and corporation
- Tez No: 477371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM OSMAN ÇETMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak da artan rekabet ortamında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için diğerlerinden farklı özellikler ortaya koymaları gerekmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde işletme kurumların farklılık ortaya koyabilecekleri en önemli özelliklerinin sahip oldukları nitelikli çalışanlar oldukları söylenebilir. Kurumların nitelikli çalışana sahip olması, kendini tanıyan kişilik özelliklerine uygun bir kariyer planlaması ile mümkün olmaktadır. Kariyer planlama kişinin kendisini geliştirmesiyle sıkı sıkıya bağlı olan bir süreçtir. Özünde kişilerin karakterinden başlayarak, iş ile ilgili olan yetilerine, sürekli yenilikler eklemesiyle oluşan yolun tümüdür denilebilir. Bu bağlamda kariyer planlaması oldukça zorlu ve uzun bir süreç olabilir çünkü yenilenmek insan doğası gereği uzun zamanlara ihtiyaç duyar. Öte yandan kariyer planlaması, kurum çalışanlarının belirli bir statüye gelmeleri için ihtiyaç duydukları fırsatların neler olduğunu anlamaları ve bu statüden kendileri adına ortaya çıkacak sonuçları öngörmenin yanında, planladıkları hedeflerin ulaşılabilirliğini tespit edebilmeleri ve bu durumların tümünün gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duydukları yetkinliklerin neler olduğunu fark ettikleri bir süreçtir. Çalışanlar sağlıklı bir kariyer planlaması gerçekleştirdikleri durumda kendilerine uygun meslek gruplarında istihdam edileceklerinden bu durumda iş tatminleri ve motivasyonları da artacaktır. Bu çalışma hem bireyler hem de kurum açısından büyük öneme sahip olan kariyer planlamasının geniş çapta incelenmesi niteliğindedir ve kariyer planlamasının bireylerin iş motivasyonları üzerindeki etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, in an increasingly competitive environment mostly dependent on technological developments, businesses need to set different characteristics from other institutions in order to sustain their assets. In this context, it can be said that the most important characteristic that the businesses can have when estimating how they can make a difference to be compared to the other institutions is having qualified employees. Career planning is a process that is srictly dependent on one's self-development. It can be said it is a way starting with inherent of the one has and ending with adding new improvements to the one's abilities related with profession. In this context, as rejuvenises takes for a long time by human's nature, career planning can be a long and quite hard process. Career planning, on the other hand, is a process in which the employees understand what the opportunities they need are to get a particular status, and in addition to foreseeing the consequences that will arise on their behalf from this status, they can determine the accessibility of the goals they plan to achieve and the competencies they need to achieve them all. When a healthy career planning is implemented, the job satisfaction and motivation of the employees who are employed in the appropriate occupational groups will also increase accordingly. This study is a wide-ranging study of career planning, which has great importance for both employees and corporations and in addition the influence of the career planning on job motivation of employees is also examined.