Assessing organizational culture with OCAI: An application to a Turkish company
ÖKÖE kullanarak örgüt kültürü ölçümü: Bir Türk şirketine uygulama
  1. Tez No: 477372
  2. Yazar: GÜLŞAH DURBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAİF SERKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, Örgüt Kültürü Ölçüm Enstrümanı (ÖKÖE) ile yapılan ölçümün bu konuda umut verici bir yöntem olduğu önerilmektedir. ÖKÖE, stratejinin temel bakış açılarına odaklanır. Dolayısıyla lider, organizasyonun yeteneklerini geliştirmek için gereken altyapıyı oluştururken bu bakış açılarını kullanabilir. Şirket çapında ÖKÖE uygulaması ve lideriyle akademisyen olan objektif bir uzmanın 4 saatlik görüşmesi sonrasında, bu tezde ÖKÖE'nin faydaları eleştirel bir bakış açısıyla incelenmektedir. Bu görüşmede liderin herbir çıktıyı kendi bakış açısı ile yorumlaması istenmiş ve stratejik sonuçlarına dair düşünceleri sorulmuştur. Sonuç olarak, ÖKÖE yapısının, liderin şirketin ne olduğunu anlaması konusunda umut verici bilgi sağladığı düşünülmektedir. Liderin şirket hakkındaki varsayımlarını gözden geçirdiği ve birçok durumda düşüncelerini sorguladığı görülmüştür. Ancak ÖKÖE'nin bizim için en dikkate değer başarısı, şirkette yıllarca biriken deneyimin objektif bir uzman tarafından ne kadar hızlı bir şekilde anlaşılabildiğini gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
After a company wide application of OCAI and 4 hours of interview with its leader and an objective expert who is an academician, this thesis, studied benefits of OCAI in a critical perspective. We have asked each to interpret every output and comment on what they understand from it and its strategical consequences. Our conclusion is that OCAI framework provides promising information for the leader to understand what the company is. Leader reviewed his assumptions regarding the company and re-questioned his thoughts in many instances. Yet most remarkable success of OCAI for us is to observe the objective expert in how fast he comprehend years of accumulated experience in the company.