Lojistik hizmet sağlayıcılarının işletme performansına etkisi: Görgül bir inceleme
The impact on firm performance of logistic servis providers: An empirical investigation
- Tez No: 544621
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, işletmelerin dış kaynak kullanım durumları ve düzeylerinin, dış kaynak kullanımını tercih etmelerindeki nedenlerinin ve dış kaynak kullanımının işletme performansına etkisinin yıllar arasındaki farklılıklarının ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde iki farklı aşamada yapılmıştır. İlk aşama da 2013 yılında 950 işletme arasından sektörel bazlı olarak 10'dan fazla çalışanı bulunan mobilya ve metal ürünler imalatı gerçekleştiren işletmelerden randevu talep edilmiş randevu talebine cevap veren 95 işletme ile yüz yüze anket yoluyla çalışma gerçekleştirilmiştir. İkinci aşama olarak 2017 yılında anket soruları değiştirilmeden aynı işletmeler ile görüşme yapılmak istenmiş 4 tanesi faaliyetini durdurmuş olduğundan 91 işletme ile çalışma yapılmıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan 91 işletmenin cevaplarının analizinde t testi ve wilcoxon testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan işletmelerin lojistik hizmetlerde dış kaynak kullanımının işletme performansına etkileri ile faaliyet gösterdikleri sektör arasında söz verilen zamanda ürünlerin müşteriye ulaştırılması ve zaman tasarrufu sağlanması performansı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure differencies between the years of the levels and reasons of outsourcingusage and the effects of outsourcing's usage on enterprises's performance. The research was carried out at two different stages in Kayseri Organized Industrial Zone.In the first stage, in 2013, 95 enterprises which manufacture of furniture and metal products with more than 10 employees on a sectoral basis were interviewed by face-to-face questionnaires from 950 enterprises who responded to the request for interviews. As the second stage, in 2017, it was requested that interviews were made with the same enterprises without changing the survey questions. However, the study was conducted with 91 enterprises because four of them have stopped their activity. The analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 22 program t test and wilcoxon test were performed in the analysis of the responds of 91 enterprises which participated in the study. It has been determined that there is a significant relationship between the effects of the outsourcing on the enterprises's performance and the sector which is performedon the delivery of the products to the customer at the promised time and the providing of time saving.