Uluslararası endüstriyel pazarlarda müşteri memnuniyeti, güven ve sadakat ilişkileri: Dikkan Firması örneği
Relationship between customer satisfaction, trust and loyalty in international industrial markets: The case of Dikkan Company
  1. Tez No: 477381
  2. Yazar: FATİH MEHMET SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KURŞUNLUOĞLU YARIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, uluslararası endüstriyel pazarlarda müşteri memnuniyeti, güven ve sadakat ilişkilerinin tespiti üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma, uluslararası endüstriyel pazarlarda faaliyet gösteren Dikkan Gemi ve Endüstriyel Vana Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin toplam 210 müşterisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre müşteri memnuniyeti, güvenin %55,2'sini açıklarken sadakatin %54,5'ini açıklayabilmektedir. Araştırma müşteri memnuniyeti, güven ve sadakatin uluslararası endüstriyel pazarlarda faaliyet gösteren bir firma üzerinde ölçülmesi bakımından literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the relationship between customer satisfaction, trust and loyalty in international industrial markets. The research was carried out on 210 customers of“Dikkan Gemi ve Endüstriyel Vana Sanayi ve Ticaret A.Ş.”, which operates in international industrial markets. According to the results of the research, customer satisfaction represents 55,2% of trust and 54,5% of loyalty. The research will contribute to the literature in terms of determining the relationship between customer satisfaction, trust and loyalty on a company operating in international industrial markets.