Global düzeyde modelden bağımsız sistematik olmayan volatilite ölçümü
Measuring model independent global idiosyncratic volatility
- Tez No: 477382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Borsada işlem gören hisse senetlerinin getirileri sürekli olarak dalgalanmaktadır. Yatırımcılar ve portföy yöneticileri ise sahip oldukları finansal enstrümanlardan bekledikleri getirileri varlıkların volatilitelerine göre belirlemektedir. Finansal varlıkların volatilite seviyesi ve volatilitenin zaman içindeki seyri yatırımcıların yatırım kararlarını tümüyle etkilemektedir. Bu nedenle volatilitenin doğru bir şekilde ölçülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amaçlarından biri herhangi bir varlık fiyatlama modeline dayanmadan global düzeyde sistematik olmayan volatiliteyi ölçebilmektir. Literatürde geliştirilmiş farklı varlık fiyatlama modelleri olduğundan, her bir varlık fiyatlama modelinden elde edilecek sistematik olmayan volatilite farklı olacaktır. Bu da, modele bağlı olarak elde edilen farklı volatilite ölçütlerinden hangisinin geçerli olduğu konusunda bir belirsizliğe yol açacaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise global düzeyde sistematik olmayan volatilite seviyesinin zaman içinde değişip değişmediğinin test edilmesidir. Çalışma sonucunda, global düzeyde sistematik olmayan volatilitenin kriz zamanlarında sıçramalar yapmış olduğu görülse de, zaman içinde uzun dönem ortalamasına geri döndüğü ve durağan olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Returns of the stocks traded in the stock exchange are fluctuating continuously. Investors and portfolio managers determine the expected returns of the financial instruments they hold according to the volatility of the assets. The level of the volatility of financial assets and the time series behavior the volatility entirely affect the investment decisions of investors. For this reason, it is very crucial to measure volatility correctly. One of the purposes of this thesis study is to obtain an idiosyncratic volatility measure at global level, without relying on any asset pricing model. Since there exist different asset pricing models developed in the literature, the idiosyncratic volatility obtained from each asset-pricing model will be different. This will lead to an uncertainty about the issue of which of the different volatility measures obtained from an asset pricing model is valid. Another purpose of the study is to test whether the level of idiosyncratic volatility at the global level changes over time. Consequently, it has been found that global idiosyncratic volatility reverts back to its long-term mean over time and is stationary, even though it exhibits jumps during the crisis periods.