Analysis of two 9th grade coursebooks designed by the Ministry of National Education through the Ministry's principles: Teenwise 9th grade and Uplift grade 9
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tasarlanmış iki 9. sınıf İngilizce ders kitabının Milli Eğitim Bakanlığının ilkelerine göre incelenmesi: Teenwise 9. sınıf ders kitabı ve Uplift 9. sınıf ders kitabı
- Tez No: 957561
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ve dokuzuncu sınıf İngilizce derslerinde kullanılan iki ders kitabı (Teenwise Grade 9 ve Uplift Grade 9) içeriğini değerlendirmektedir. Araştırmanın amacı, bu kitapların 2018 İngilizce öğretim programında belirtilen üç temel ilkeyle ne ölçüde örtüştüğünü incelemektir: İngilizcenin uluslararası iletişim dili (ELF) olarak entegrasyonu, öğrenen özerkliğinin teşvik edilmesi ve iletişimsel etkinliklerin geliştirilmesi. Her bir ders kitabı, dört farklı modelden uyarlanan bütüncül bir kontrol listesi aracılığıyla nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz bulguları, her iki ders kitabının da ELF ögelerini sınırlı düzeyde içerdiğini göstermiştir; kitaplar ya farklı kültürleri temsil etmeyi göz ardı etmiş ya da kalıplaşmış kültürel imgeler sunmuştur. Öğrenen özerkliği açısından, her iki kitap da uygulamaya dönük öğrenme stratejileri sunmakta, ancak bu stratejilerin nasıl uygulanacağına dair açık bir yönlendirme sağlamamaktadır. İletişimsel etkinlikler açısından bakıldığında ise Uplift Grade 9 (2022), projeler, e-portfolyolar, sınıf sunumları ve kısa araştırma görevleri gibi daha çeşitli ve etkileşimli konuşma görevleri içerirken; Teenwise Grade 9 (2019) daha ziyade İngiliz dilinin yapılarını ve kelimelerini kurallarına göre kullanmaya yönelik alıştırmalara yer vermekte ve akran geri bildirimi ile öğrenci yansıtmasına sınırlı olanak sunmaktadır. Ayrıca, Uplift Grade 9 (2022) etkileşimli tamamlayıcı materyaller ve sınıf içi proje görevleri açısından zengin olsa da bu uygulamaların birçoğunun dijital araçlara yüksek derecede bağımlı olduğu keşfedilmiştir. Bu durum her sınıf ortamı için uygun olmayabilir. Çalışma, gelecekte hazırlanacak ders kitaplarının daha özgün, kültürlerarası açıdan kapsayıcı içerikler sunması ve öğrencilerin sınıf dışında bağımsız öğrenme becerilerini geliştirmelerine destek olacak daha açık strateji eğitimi sağlaması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the contents of the two coursebooks (Teenwise Grade 9 and Uplift Grade 9), designed by the Turkish Ministry of National Education and used in ninth grade (high school) classrooms in English courses. The study aims to explore their alignment with three key principles outlined in the 2018 English language curriculum: the integration of English as a lingua franca (ELF), the promotion of learner autonomy, and the facilitation of communicative activities. Qualitative content analysis was conducted to analyse each coursebook using a cumulative checklist adapted from four different models. The content analysis revealed that both coursebooks incorporated ELF elements to a limited extent, and they either overlooked the representation of diverse global cultures or presented stereotypes. In terms of learner autonomy, both coursebooks included practice-oriented learning strategies but failed to offer explicit instruction on how to apply them. As for communication skills, Uplift Grade 9 (2022) featured more diverse and interactive speaking tasks, such as projects, e-portfolios, class presentations, and short research sessions. In contrast, Teenwise Grade 9 (2019) tended to maintain the accuracy-based exercises with limited opportunities for peer feedback and learner reflection. Although Uplift Grade 9 (2022) was rich in interactive supplementary materials and in-class project tasks, many of them rely heavily on digital tools, which may not be feasible in all classroom contexts. The study concludes that future coursebooks should incorporate a wider range of authentic, interculturally inclusive materials and offer clearer strategy instruction to better support independent learning beyond the classroom.