ERP: Impact of alignment on perceived business performance
ERP: Süreç ve sistem uyumunun algılanan kurum performansına etkisi
- Tez No: 477393
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FATİH TAŞGETİREN, YRD. DOÇ. DENİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşletmeler, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemlerini devreye alarak çeşitli kazanımlar sağlamayı hedeflerler. ERP projeleri genelde yüksek maliyetli yatırımlardır ve proje sürecinde bir aksama olması kurumun faaliyetlerini tehlikeye atabilir. ERP kurulumlarının başarıya ulaşmasında etkili olan faktörler uzun bir süreden beri incelenmektedir. Bu çalışmada, ERP kurulumu ile birlikte işletmede gözlenen performans iyileşmelerine etkisi olan faktörler için bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçeve, önceden tanımlanmış Teknoloji-Organizasyon-Çevre yapısı üzerine kurgulanmıştır. Bu çalışmada farklı olarak ERP kullanımının işletme performansına olan etkisi süreç ve sistem uyumu üzerinden incelenmiştir. ERP süreç ve sistem uyumu, ERP uygulamasını devreye alan kurumun iş süreçleri ile kullanılmaya başlanan sistemin sağladığı işlevsellik arasındaki örtüşme olarak tanımlanmıştır. Çeşitli araştırmalar süreç ve sistem uyumu arttıkça, kurumun ERP sisteminden sağladığı performans iyileştirmelerinin arttığını desteklemektedir. Bu nedenle süreç ve sistem uyumuna etkide bulunan faktörlerin anlaşılması, ERP kurulumunun performansa etkisini anlamak açısından önemlidir. Bu araştırmada, süreç ve sistem uyumu ihtiyaç belirleme ve kurulum kalitesi üzerinden kurgulanmıştır. İhtiyaç belirleme ve kurulum kalitesi ERP örgütsel faktörlerine dayandırılmıştır. Türkiye'de ERP projelerine katılmış kişilerden, anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Bu veriler kısmi en küçük kareler (PLS) yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma modelinin değerlendirilmesi sonucunda, sistem ve süreç uyumu ile algılanan iş faydaları arasında pozitif bir ilişki görülmektedir. Kurulum kalitesinin, sistem ve süreç uyumuna olumlu etkisi görülmüştür. İş süreci becerilerinin, kurulum kalitesine olumlu etkisi istatiksel olarak anlamlı iken, diğer değişkenler için anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Araştırmanın sonucunda, ERP kurulum sürecinde etkin iş süreci becerilerinin kullanımının daha yüksek seviyede sistem ve süreç uyumuna, bunun üzerinden de algılanan iş faydalarında artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) applications are implemented globally to derive business value. ERP implementations are substantial investments and their failure can disrupt operations of the adopting organizations. Factors that contribute to the success of the implementation and consequently improve the business performance, have been studied since the introduction of ERP. This study presents a framework based on the Technology-Organization-Environment (TOE) framework to capture diverse aspects that contribute to business performance improvements due to ERP. This study takes a novel approach in explaining the impact of the ERP implementation on business performance outcomes through the concept of alignment. ERP alignment is the match between business requirements addressed by the application and capabilities provided by the system. Literature supports that increased ERP alignment leads to better performance improvements. This study aimed at understanding the factors that influence alignment. ERP alignment is defined based on two constructs; requirement identification and implementation quality. These constructs were hypothesized to be influenced by organizational ERP competences. Empirical data was collected via a survey in Turkey. The data was analyzed using the Partial Least Squares (PLS) technique. The results show strong association between ERP alignment and perceived business benefits. Implementation quality construct was found to be positively associated with ERP alignment. Business process skills was found to be positively associated with implementation quality. The other relationships were not statistically significant. Based on the findings, it can be concluded that business benefits can be improved by increasing ERP alignment by the effective use of business process skills.