Maliyet muhasebesinin ERP sistemlerine entegrasyonu, yönetim kararlarına ve bütçe oluşumuna etkisi ve örnek uygulama
Integration of coştu accounting into ERP sistemse, effects on management decisions and budget formation and case study
  1. Tez No: 939650
  2. Yazar: MİHRİBAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüz dünyasında yurtiçi yurtdışı pazar fark etmeksizin rekabetin yoğun ve acımasız olduğu bir gerçektir. Bununla birlikte; dünya tarihinin en başından beri işletmelerin temel amaçlarından olan kar elde etmek, pazarda rekabet edebilmek ve sürdürebilirliğini korumak için ihtiyaç duydukları verilere hızlı ve güvenilir olarak ulaşabilmesi, işletme için hayati önem taşıyabilmektedir. Maliyet muhasebesi; birim maliyetlerinin hesaplanması, stok değerlerinin belirlenmesi, her türlü planlamaların yapılması ve maliyet kontrollerinin gerçekleştirilmesi aşamalarının tamamını içinde barındıran bir sistemdir. Bu sebeptendir ki yöneticilere yol göstermesi ve alınacak her türlü kararlarda rehber olması açısından her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Günümüz teknolojisinde ERP (Enterprise Resource Planning) sistemlerinin kullanımının artması ve verilere hızlı erişimin mümkün olması ile rekabet açısından karar vericiler daha hızlı hareket edebilmektedir. Tam olarak bu aşamada ERP sistemlerine yapılan maliyet modeli entegrasyonunun güvenilirliği ve kontrolü önem kazanmaktadır. Bu çalışmada; İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir firmada benimsenen maliyet modeli incelenmiş, örnek alınan bir ürünün maliyet modeli baştan sona konu edilmiştir. Çalışmanın amacı, işletmelerin stratejik karar alma süreçlerinde maliyet muhasebesi sistemlerinin ve kullanılan maliyet modelinin etkinliğini değerlendirmektir. Bu kapsamda, maliyet muhasebesinin bütçe oluşumu, nakit yönetimi, finansal planlama ve operasyonel kararlar üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma ayrıca, ERP (Enterprise Resource Planning) sistemlerine entegre edilen maliyet modellerinin doğru, güvenilir ve güncel veriler sağlayarak yöneticilerin hızlı ve etkin kararlar almasına nasıl katkı sağladığını ele almaktadır. Bununla birlikte, maliyet modelinin başarısının yalnızca entegrasyonun teknik yönleriyle sınırlı olmadığı, aynı zamanda yapılan kayıtların doğruluğu, düzenli kontrol mekanizmaları ve sistematik güncellemelerle doğrudan ilişkili olduğu vurgulanmıştır. Çalışmada, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir işletmede uygulanan maliyet modeli üzerinden pratik bir inceleme yapılmış, örnek bir ürünün maliyetlendirme süreci üzerinden maliyet muhasebesinin işlevselliği ve ERP sistemleri ile uyumunun işletme kararlarına etkisi detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Maliyet muhasebesi sisteminin ERP ile entegrasyonu, işletmelerin mali hedeflerine ulaşması, rekabet avantajı elde etmesi ve sürdürülebilir bir yapı oluşturması açısından hayati bir önem taşımakta olduğu, ancak bu entegrasyonun başarısı, sistemin doğru bir şekilde kurgulanması, düzenli kontrol ve güncellemelerin yapılması ile doğrudan ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is a fact that competition is intense and ruthless regardless of the domestic and foreign markets. However, it can be vital for the business to be able to access the data they need quickly and reliably in order to make a profit, compete in the market and maintain its sustainability, which has been one of the main objectives of businesses since the beginning of the world history. Cost accounting is a system that includes all stages of calculating unit costs, determining inventory values, making all kinds of planning and realizing cost controls. For this reason, it is becoming more and more important every day in terms of guiding managers and being a guide in all kinds of decisions to be taken. With the increasing use of ERP (Enterprise Resource Planning) systems in today's technology and the possibility of fast access to data, decision makers can act faster in terms of competition. At this stage, the reliability and control of the cost model integration into ERP systems gains importance. In this study, the cost model adopted in a company operating in the province of Istanbul was examined, and the cost model of a product taken as an example was discussed from beginning to end. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of cost accounting systems and the cost models used in the strategic decision-making processes of businesses. In this context, the impact of cost accounting on budget formation, cash management, financial planning, and operational decisions has been examined in detail. The study also addresses how cost models integrated into ERP (Enterprise Resource Planning) systems contribute to managers' ability to make quick and effective decisions by providing accurate, reliable, and up-to-date data. Moreover, it has been emphasized that the success of the cost model is not only limited to the technical aspects of integration but is also directly related to the accuracy of records, regular control mechanisms, and systematic updates. In the study, a practical analysis of the cost model applied in a business operating in Istanbul has been conducted, focusing on the cost calculation process of a sample product. Through this analysis, the functionality of cost accounting and its alignment with ERP systems, as well as their impact on business decisions, have been examined in detail. It has been concluded that the integration of the cost accounting system with ERP is of vital importance for businesses to achieve their financial goals, gain competitive advantages, and establish a sustainable structure. However, the success of this integration is directly dependent on the proper design of the system, regular controls, and timely updates.