Bir halı işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk değerlendirmesi
The risk assesment about occupational health and safety in a carpet management
- Tez No: 477438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği hakkında temel bilgiler ve kavramlar, iş sağlığı ve güvenliği tarihçesi, iş kazaları ve meslek hastalıkları kavramı, risk ve risk değerlendirmesi ele alınmıştır. Yapılan çalışma kapsamında Gaziantep ilinde faaliyet gösteren bir halı işletmesi içerisinde, iş sağlığı ve güvenliği açısından problemler istatistiksel çalışmalarla değerlendirilip bu problemlere karşı tedbir ve öneriler ortaya konmuştur. Halı, üreticiden tüketiciye ulaşırken belirli üretim aşamalarından geçmektedir. Üretim aşamalarında insan sağlığını tehlikeye atacak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili bilgiler risk değerlendirmesi çalışmasıyla anlatılmıştır. Yapılan çalışmada halı işletmesinde gözlemler yapılmış olup çeşitli çalışma ortamlarında 5*5 Matris (L tipi matris) diyagramına göre“Tehlikelere göre risk değerlendirme tablosu”oluşturulmuştur. Risk değerlendirmesinin yanında halı işletmesinde çalışanlara yönelik anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre değerlendirilmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed that basic informations ve concepts about occupational health and safety, the history of occupational health and safety, work accidents and occupational diseases, risk and risk assesment. For this purpose, the problems about occupational health and safety are evaluated with statistical analysis for carpet management in Gaziantep and some measures and suggestions given against these problems. Carpet is passed through some specific production stages to reach from producer to consumer. Job accidents and occupational diseases that would put human health at risk during the production stages were explained by risk assessment analysis. Observations were made in the carpet management and“a risk assessment table”based on 5*5 matrix diagram (L type matrix) was prepared according to the danger in various working environments. Besides risk assesment, a survey was conducted in carpet management. The evaluating of the results are given based on the conclusions of the survey.