Dönüşümsel liderlik, sosyal sermaye, özyeterlilik ve lider-üye etkileşimi ilişkisi: Kocaeli serbest bölgesinde bir araştırma
The relationship between transformational leadership, social capital, self-efficacy and leader-member exchange: A research in the free zone of Kocaeli
  1. Tez No: 546342
  2. Yazar: METİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, dönüşümsel liderliğin sosyal sermayeye olan etkisi incelenerek, lider-üye etkileşimi ve özyeterliliğin bu ilişkide ki aracılık rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde dönüşümsel liderlik, sosyal sermaye, özyeterlilik, lider-üye etkileşim teorileri ve ilişkileri incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, dönüşümsel liderliğin sosyal sermayeye etkisinde özyeterlilik ve lider-üye etkileşiminin aracılık rolü çerçevesinde geliştirilen model, elde edilen ampirik verilerle test edilmiştir. Veriler, anakitlesi Kocaeli Serbest Bölgesinde çalışanlar olan 504 örneklemden, anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Anketi oluşturan ölçekler, Bass ve Avolio' nun dönüşümsel liderlik, Scandura ve Graen ' in LMX-7, Schwarzer ve Jerusalem'ın özyeterlilik, Hyatt ve Ruddy'nin etkili iletişim, Simons ve Peterson ' un örgüt içi güven, Tsai ve Ghoshal 'ın paylaşılan dil ve Gianvito ' nun bilişsel sosyal sermaye ölçeğidir. Elde edilen veriler, yapısal eşitlik modeli ve karşılaştırmalı istatistiki analizlere tabi tutularak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, dönüşümsel liderliğin sosyal sermayeyi etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda dönüşümsel liderliğin sosyal sermayeyi etkilemesinde lider-üye etkileşiminin tam aracı, özyeterliliğin ise kısmi aracı rolü oynadığı tespit edilmiştir. Çalışma, dönüşümsel liderliğin örgütsel bir kaynak olarak sosyal sermayenin biçimlendirilmesindeki etkisini ve dönüşümsel liderliğin sosyal sermaye üzerindeki etkisinin altında yatan mekanizmaları, sosyal değişim teorisine dayanarak irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the mediating role of leader-member exchange and self-efficacy by examining the effect of transformational leadership on social capital. In this context, transformational leadership, social capital, self-efficacy, leader-member exchange theories and the relations between them are examined in the first part. In the second part of the thesis, the developed model within the framework of the mediating role of self-efficacy and leader-member exchange in the effect of transformational leadership on social capital has been tested with empirical data. The data were obtained from 504 participated employee as a sample of Kocaeli Free Zone workers population. The scales that compose the survey are: Bass and Avolio's transformational leadership scale, Scandura and Graen's LMX-7 scale, Schwarzer and Jerusalem's self-efficacy scale, Hyatt and Ruddy's effective communication scale, Simons and Peterson's intragroup trust scale, Tsai and Ghoshal's shared language scale and Gianvito 's cognitive social capital scale. The obtained data were interpreted by subject to structural equation model and comparative statistical analysis. According to the findings, it is concluded that transformational leadership affects social capital. At the same time, it has been determined that, in the effect of transformational leadership on social capital, the leader member-exchange plays full mediation role and self-efficacy plays a partial mediation role. The study explores the impact of transformational leadership on the formation of social capital as an important organizational resource and the mechanisms underlying the effect of transformational leadership on social capital based on the theory of social exchange.