Cp violation in neutral kaon system
Nötral kaon sisteminde cp kırınımı
  1. Tez No: 477589
  2. Yazar: SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
bilindiği gigb evrende birçok simetri vardır ama artık biliyoruzki evren simetri kırınımlarıyla şekillenmiştir. bu simetri kırınımlarının en önemlilerinden biride CP kırınımıdır. bilim adamları nötral kaon sisteminde CP kırınımını yaklaşık 50 yıl önce keşfetmiştirler. bugün bilim adamları bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri için bu konu üzerinde dafa fazla çalışmaya ihtiyaç duyuyorlar. bu tez de CP kınınımının ve nötral kaon sistemin bazı temel bilgilerine değineceğiz. sonra Atlas datayı kullanarak nötral kaon sisteminde CP kırınımı varmı diye analiz yapacağız.
Özet (Çeviri)
As we know there are some symmetries in the universe, but now we all know that the universe are formed by symmetries violation. The most important violation of symmetry is CP (charge-parity) violation. Scientists had discovered CP violation in the neutral kaon nearly 50 years ago. But today scientists need to study on this topic because the scientists want to learn more information about CP violation. In this thesis, we will try to examine some basic information of CP violation and neutral Kaon and We will analysis the Atlas data if We can see CP violation in the neutral Kaon system.