Silindirik parabolik güneş toplayıcılarının termodinamik analizi
  1. Tez No: 477649
  2. Yazar: MEHMET LÜTFİ BURUNTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. APDULMUTALİP ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Merkezi alıcılı sistemlerle birlikte parabolik güneş toplayıcıları yüksek verimleri sebebiyle tercih edilmektedirler. Buna ilave olarak, diğer uygulamalara göre düşük işletme ve ilk yatırım maliyeti ile silindirik parabolik güneş toplayıcıları ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, Malatya iklim ve enlem şartlarında silindirik parabolik güneş toplayıcılarının veriminin artırılmasına yönelik toplayıcı boru üzerine ikinci cam katmanı düşünülmüştür. Bu şekilde kayıpların azalarak verimin artması öngörülmüştür. Kayıpların ve anlık verimin değişimini inceleyebilmek için parabolik oluk kollektör sistemini oluşturan yapının tüm parametreleri, optik kayıplar, malzeme özellikleri ve Malatya dış ortam iklim şartları dikkate alınarak model oluşturuldu. Gerekli hesaplamalar yapıldı ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; Yüksek yoğunlaştırma oranında veya yüksek sıcaklıklarda çift katmanlı sistemin daha kısa toplayıcı boru uzunluğunda daha yüksek verimli sonuç verdiğini görüyoruz. Ancak, düşük akışkan sıcaklıklarında çalışılması gereken durumlarda tek katmanlı sistemin daha yüksek verimli olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak 0–500 K arasındaki düşük akışkan sıcaklıklarında ikinci katmanın bir katmanlı sisteme göre daha verimli olmadığı, 500–700 K arasındaki orta akışkan sıcaklıklarında ise çift katmanlı sistemin veriminin yükseldiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Güneş enerjisi, parabolik güneş kollektörlerinin verimi, yenilenebilir enerji kaynakları
Özet (Çeviri)
Parabolic solar collectors with central receiving systems are preferred due to their high efficiency. In addition, parabolic solar collector with low operation cost and lower first investment cost, compared to other applications has come into prominence. In this study, in Malatya climate and latitude conditions, a second glass layer is considered on the collecting pipe to increase the efficiency of cylindrical parabolic solar collectors. In this way, it is predicted that losses will decrease and yield will increase. In order to be able to examine the changes of losses and instantaneous efficiency, all parameters of the structure constituting the parabolic groove collector system, optical losses, material properties and Malatya outdoor climate conditions were modeled. The necessary calculations are made and the results are evaluated. As a result of this study; We see that the double-layer system at higher concentration rates or at higher temperatures yields more efficient results in shorter receiver lengths. But, It has been found that the single layer system is more efficient in situations where it must be operated at low fluid temperatures. As a result it is seen that at low fluid temperatures of 0-500 K the second layer is not more efficient than one layered system and at medium fluid temperatures of 500-700 K, the efficiency of the double layer system is increased. KEYWORDS: Solar energy, efficiency of parabolic trough collectors, renewable energy resources