Rhomboid ve HIFU dönüştürücülerin lineer olmayan akustik alan yapılarının incelenmesi
Experimental investigation of nonlinear pressure field of rhomboid and HIFU transducers
- Tez No: 477664
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Son yıllarda ultrason, tıpta teşhis ve tedavi amacıyla yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ultrasondan elde edilen ultrasonik dalgalar, herhangi bir ortamda yayılırken, ortam ile etkileşir ve ısı etkisi ortaya çıkarır. Bu tezde Romboid ve HIFU türündeki vericilerden yayılan yüksek genlik ve şiddetli ultrasonik dalgaların ısı yaratma etkisi ve alan yapısı, su ortamında incelenmiştir. Comsol multifizik software kullanılarak Romboid ve HIFU türünden vericiler için yeni bir teorik model geliştirilmiştir. Üç farklı HIFU model geliştirilmiş ve her bir model için teorik sonuçlar sunularak İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ultrasonik&Medikal Fizik ve TÜBİTAK-UME araştırma laboratuvarlarında elde edilen deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Teorik ile deneysel sonuçlar arasında iyi uyum gözlenmiş ve bazı gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, ultrasound is frequently used in medicine, for diagnostic and imaging aims. While sonic waves from ultrasound device propagate in a medium, interact with that medium, generating heat in the propagating medium. In this thesis, acoustic structure and thermal effect of high intensity ultrasonic wave propagation from Rhomboid and circular concave type HIFU transducers were investigated in water medium. A new theoretical model is developed for Rhomboid and HIFU type transducer using Comsol multiphysics software. Three different model for developed for HIFU transducers and theorical results are presented for each model. This theoretical results were compared with avaliable experimental results measured in physics department and TUBİTAK-UME laboratories. Good agreement is shown between the experimental and theoretical results and some future works are advised.