Motion control of ac crank servo press: Fuzzy logic approach
Aa krank servo preste hareket denetimi: Bulanık mantık yaklaşımı
  1. Tez No: 477769
  2. Yazar: MEHMET ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CANAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Servo presler son yıllarda geleneksel ve hidrolik preslere alternatif olarak kullanılmaktadır. Servo presler endüstriyel uygulamalarda esneklik, doğruluk ve güvenilirlikle birlikte operasyonel avantaj sağlamaktadır. Bulanık mantık denetim teknikleri birçok mühendislik sistemlerinde uygulanmaktadır. Bulanık mantık yapısı üç işlevsel bloktan oluşur; bulanıklaştırma, üyelik derecesi ve durulaştırma. Bulanık denetleyicilerde denetim kuralları analitik olarak belirtilmez. Giriş ve çıkışlar dilsel olarak belirtilerek esneklik sağlanmaktadır. Tezde kaskat bulanık-PID denetleyicileri AA servo presin hareket denetiminde kullanılmıştır. Servo krank pres, AA servo motor ve kaskat bulanık-PID denetleyiciden oluşan sistemin matematik modeli çıkarılarak, Matlab'ta araç kutuları kullanılmış, çözümlenmiştir (Simulink ve Bulanık Mantık). Kuramsal ve deneyler çalışmalar birlikte yürütülmüş, servo presin denetimi sağlanmıştır. Tasarlanan koç hareketleri uygulanmıştır. Derin çekme hareketleri uygulanmıştır. Benzetim ve deneysel sonuçlar kaskat bulanık-PID denetleyicinin uygunluğunu ve başarımını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Servo presses have provided an alternative to conventional and hydraulic presses in recent years. They offer flexibility, accuracy and reliability in industrial applications. Servo motor can perform free motion concepts for presses with operational advantages. Fuzzy logic control techniques have been applied to a wide range of engineering systems. The structure of fuzzy logic consists of three functional blocks; fuzzification, interface, and defuzzification. In fuzzy controllers, the control rules are not described analytically. They are expressed in linguistic rules describing the relation between the inputs and the outputs providing flexibility. A cascade fuzzy-PID controller is proposed for an AC servo crank press in this thesis. The system; servo crank press, cascade fuzzy-PID controller and AC servo motor dynamics are modeled by using MATLAB Toolboxes (Simulink and Fuzzy Logic). Theoretical and experimental studies are performed on servo press control. Deep drawing implementations are performed as case studies. Simulation and experimental results are supported validity of the cascade fuzzy-PID controller proposed.