Kebere (capparis spinasa l.) de farklı üretim tekniklerinin araştırılması
Investigation of different propagation techniques on caper (capparis spinosa l.)
- Tez No: 50352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. L. SEZEN TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Araştırma keberenin (Capparis spioosa L.) tohumlarında bulunan çimlenme ve çeliklerindeki köklenme sorunlarına çözüm bulmak amacıyla yapılmıştır. Denemede farklı ön uygulama yapılan ve farklı doz ve surelerde uygulanan kimyasalların çimlenme ve köklenme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneme Ç.U.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümünde laboratuvar koşullarında ve Tarla Bitkileri deneme alanında bölünen bölünmüş deneme desenine göre iki tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Laboratuvar koşullarında keberenin ( Capparis spiaosa L.) uygun çimlenme ve köklenme durumlarım belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada en yüksek çimlenme yüzdesi: Farklı sülfürik asit sürelerine göre 20 dakikalık bekletme ve 400 ppm'lik GA3 dozunda (% 53.0) elde edilmiştir. Farklı potasyum nitrat dozlarına göre % 0.1 'lik dozda ve farklı potasyum nitrat sürelerinde ise 12 saatlik sürede (% 16.3) elde edilmiştir. Farklı formik asit dozlarına göre % 25' lik dozda ve hiç uygulamanın yapılmadığı sıfır saatlik sürede (% 7.5) elde edilmiştir. iğne ile delinmiş ve delinmemiş tohumlarda uygulanan gibberelik asit muamelesinde, delinmemiş tohumlarda 200 ppm gibberelik asit dozunda {% 25.8) elde edilmiştir. Zımparalanmış ve zımparalanmamış tohumlarda uygulanan gibberelik asit muamelesinde zımparalanmamış tohumlarda 400 ppm gibberelik asit dozunda ( % 23.3) elde edilmiştir. Zımparalanmış ve zımparalanmamış tohumlarda uygulanan potasyum nitrat muamelesinde, zımparalanmamış tohumlarda % 0. T lik dozda (96 11.3) elde edilmiştir. Kebere tohumlarında dört haftalık bir süre kimyasallarla yapılacak çimlenme denemeleri için yeterli olabilmektedir. Daha düşük ve/veya aşırı doz ve sürelerde uygulanan kimyasal maddelerin tohum çimlenmesini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Kebere çelikleri üzerinde yapılan köklendirme denemeleri olumlu bir başarı göstermemiştir. Kebere çeliklerinin köklenmesi için sekiz haftalık bir süre yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Aim of this study to solve germinating of seeds and rooting of cuttings problem on caper (Cappaa's spinosa L.). In trials using chemicals germination and rooting are researched with different pre- treatments, dosages and imbibition times. This study was conducted under corditions of laboratory and experimental areas using split split plot with two replication at Çukurova University, Agriculture Faculty, Department of Field Crops. Under laboratory conditions this study was conducted in the goal of finding out germination and rooting techniques, the highest percentage of germination: It is obtained the highest germination percentage (53.0 %) according to different imbibition times of sulphuric acid, treating 20 min. and 400 ppm dosage of gibberellic acid. The highest germination percentage (16.3 %) is obtained according to different dosages of potassium nitrate at 0. 1 % dosage and 12 hrs. imbibition time. The highest germination percentage (7.5 %) is obtained, relatively with formic acid any of treatment is done (control). In trial, treating gibberellic acid imbibition pierced with needle and unpierced seeds gave the highest germination percentage (25. 8 95) at dosage of 200 ppm GA3. The highest germination percentage (23.3 %) is obtained imbibing GA3 with emeried and unemeried seeds at the dosage of 400 ppm GA3. The highest germination percentage (11.3 %) is obtained from emerged and unemerged seeds at the dosage of 0. 1 % potassium nitrate. Four weeks a time period may be enough to germinate trials with using chemicals on caper seeds. Treating high and /or low dosage and imbibition time in chemicals are failed germinating and rooting percentage. The trials are faild which studying on cuttings rooting of caper. Eight weeks a time period may be enough to rooting of caper cuttings.