Alanpınar (Çankırı) baraj yerinin jeolojik ve jeoteknik özellikleri
The Geomechanical properties and the degree of alteration in serpantines at the Alanpınar (Çankırı) dam side
  1. Tez No: 47811
  2. Yazar: TAYFUN SEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALANPINAR (ÇANKİRİ) BARAJ YERİNİN JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ Tayfun SEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Recep KILIÇ 1996, Sayfa: 81 Jüri : Doç.Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Prof. Dr. Baki CANİK Bu çalışmada, Alanpınar (Çankırı) baraj eksen yerinde temeli oluşturan serpantinitin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenerek sınıflamaları yapılmıştır. Serpantinitin birleşik ayrışma indisi ile fiziksel ve mekanik özellikleri arasındaki ilişkileri ile fiziksel ve mekanik özelliklerin kendi aralarındaki ilişkileri % 95 anlamlılık düzeyinde regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, P dalga hızı, ağırlıkça su emme, kuru yoğunluk ve gözeneklilik gibi özelliklerden birisi bilindiğinde birleşik ayrışma indisi yardımıyla S dalga hızı, tek eksenli basınç direnci, statik elastisite modülü ve dinamik elastisite modülünün hesaplanabileceği bağıntılar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Temel sondajları, serpantinitin jeomekanik özellikleri, birleşik ayrışma indisi, ayrışma derecesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGICAL AND THE GEOTECHNICAL PROPERTIES OF THE ALANPINAR DAM SIDE (ÇANKIRI - TURKEY) Tayfun SEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Recep KILIÇ 1996, Page: 81 Jury : Assoc.Prof.Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Prof. Dr. Baki CANİK In this study, physical and* mechanical properties of serpantinites in the Alanpınar (Çankırı) dam site were investigated and classified. The relationship between unified alteration index and physical - mechanical properties, and relationship between physical and mechanical properties of the serpantinites were investigated by using regration analiyses with a confidence interval of 95 %. At the end of this investigation; if one of these specification known as P wave velocity, water absorption in weight, dry density and porosity; by the assistance of unified alteration index, it has obtain such as S wave velocity, uniaxial strength, static modulus of elasticity and dinamic modulus of elasticity. KEY WORDS : Bore hols, geomechanical properties of serpantinite, unufied alteration index, alteration degree.