Diyabetik mikroalbüminürili hastalarda renal rezistif indeks ve karotis intima media kalınlığı ilişkisi
Association of renal resistive index and carotis intima media thickness at diabetes mellitus patients with microalbuminuria
  1. Tez No: 478153
  2. Yazar: ERSİN BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYİBE SALER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Diyabetik mikroalbüminürili hastalarda renal rezistif indeks ve karotis intima media kalınlığı ilişkisi Amaç: Diyabet her geçen gün görülme sıklığı artan morbiditesi ve mortalitesi yüksek olan kronik bir hastalıktır. Mikroalbüminürisi olan hastalar ateroskleroz açısından yüksek risk altındadırlar. Aterosklerozdan en sık etkilenen karotis arteri ile renal rezistif indeksin ölçülerek karşılaştırılmasının erken tanı ve tedavi için bize fayda sağlayabileceği düşünülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ocak-kasım 2016 tarihleri arasında Adana Numune Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran diyabetik mikroalbüminürili, karotis intima media kalınlığı ve renal rezistif indeksi ölçülmüş 108 hasta alındı. Çalışmanın amacına yönelik esas olarak hastalar renal rezistif indeksi normal-anormal ve karotis intima media kalınlığı normal anormal hastalar olarak değerlendirildi. Ayrıca hastaların diyabet yaşları, kilo, boy, açlık kan şekeri, HbA1c, kreatinin gibi parametrelerinin karşılaştırmaları da yapıldı. Bulgular: Diyabetik mikroalbüminürik hastalarda karotis intima media kalınlığı artışına paralel olarak renal rezistif indeks artışı olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Association of renal resistive index and carotis intima media thickness at diabetes mellitus patients with microalbuminuria Aim: Diabetes prevelation increases day by day and has a high morbidity and mortality cronic disease. Patient who has microalbuminuria has higher risk for atherosclerosis. We aimed that; atherosclerosis affects mostly carotid artery. If we compare renal resistive indeks with carotis intima media thickness we can diagnose early atherosclerosis and its complications. Materials and Methods: Between january-november 2016 , 108 diabetic with microalbuminuria patients studied. This patients' carotis intima media thickness and renal resistive indeks were have been measured for any reason. We classified patients as renal resistive indeks normal-anormal and carotis intima media thickness normal- anormal groups. In addition comparisions were made between the values of age of diabetes, weight, height, body mass index, fasting blood glucose, HbA1c, creatinin.