Doğurucu fonksiyonlar
Generating functions
  1. Tez No: 47871
  2. Yazar: ŞEVKET GÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DO?URUCU FONKSİYONLAR Şevket GÜR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1996, Sayfa: 123 Jüri: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof Dr. Cevat KART Prof. Dr. Aydın TİRYAKİ Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seri açılımı metodu, faktöriyel fonksiyonu ve genelleştirilmiş hipergeometrik fonksiyonlar, x in kuvvetlerine göre açılmış fonksiyon cümlelerinin doğurucu fonksiyonları, doğurucu fonksiyonlarla ilgili yardımcı değişkenin kullanımı, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonlar tanıtıldı ve bunlarla ilgili örnekler verildi. İkinci bölümde, doğurucu fonksiyonların elde edilişi ile ilgili olarak Weisner metodu bir örnekle birlikte tanıtıldı. Üçüncü bölümde, Weisner metodu ile iki farklı fonksiyon cümlesinin doğurucu fonksiyonları elde edildi. Dördüncü bölümde, Truesdell ' in F-denklemi, artan ve azalan tipteki doğurucu fonksiyonlar tanıtıldı ve bunlarla ilgili örnekler verildi. Son olarak beşinci bölümde ise doğurucu fonksiyonların sınıflan, türevlenmiş ya da integre edilmiş doğurucu fonksiyonlar, doğurucu fonksiyonların Laplace dönüşümü ile ilişkisi ve çevre integrali metodu tanıtıldı. ANAHTAR KELİMELER: Doğurucu Fonksiyon, Bilineer, Bilateral, Weisner Metodu, Truesdell Metodu, F-Denklemi, f Tipi Denklem, g Tipi Denklem, Artan ve Azalan Tipteki Doğurucu Fonksiyon, Çevre İntegrali.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENERATING FUNCTIONS Şevket GÜR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1996, Page: 123 Jury: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Cevat KART Prof. Dr. Aydm TİRYAKİ This thesis consists of five chapters. In the first chapter, series manuplation method, the factorial function and the hypergeometric functions, obtaining generating functions from expansions in powers of x, using an auxiliary variable for generating functions, bilineer and bilateral generating functions are introduced and some examples are given. In the second chapter, the Weisner method for obtaining generating functions is given with an example. In the third chapter, we obtain generating functions for two different functions sets with using Weisner method. In the fourth chapter, Truesdell 's F-equation, ascending and descending type generating functions are introduced and some examples are given. Finally in the fifth chapter, the classification of generating functions, generating functions in differentiated form or in integrated form, generating functions related by the Laplace transform and contour integral method are introduced. KEY WORDS: Generating Functions, Bilinear, Bilateral, The Weisner Method, The Truesdell Method, F-Equation, f Type Equation, g Type Equation, Ascending and Descending Type Generating Functions, Contour Integral.