Dünya Ticaret Örgütü ileri tarım müzakerelerinin dünya tarım ticaretine etkisi
The effects of the advanced agricultural negotiation of the World Trade Organization on the agriculture trade
- Tez No: 478796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya Ticaret Örgütü için tarım ticareti, öncelikli gündem maddelerinden bir tanesidir. Dünya Ticaret Örgütü'nün ileri tarım müzakerelerinin dünyadaki tarım ticaretine etkisinin araştırılması, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleşmesi için dünyadaki tarım verileri kullanılarak ilerleme kaydedilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre Dünya Ticaret Örgütü'nün ileri tarım müzakerelerinde kısa vadede çözüme ulaşılması mümkün görünmemektedir. Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin tarım ticaretinde birbirlerinden taviz vermelerini beklemeleri, ileri tarım müzakerelerinin çözüme ulaşmasının önündeki engeldir. İleri tarım müzakerelerinde çözüme ulaşılması için gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelerin isteklerini yerine getirmesinin daha yüksek olasılık olduğu çalışmanın sonuçlarından bir diğeridir. Çalışma boyunca veri taraması yöntemine sadık kalınması, verilerin geçerli ve güvenilir olduğunun kabul edilmesi bu çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir
Özet (Çeviri)
The agricultural trade is one of the basic topics of the World Trade Organization. The basic goal of this study is to determine the World Trade Organization's agricultural negotiations on the agricultural trade. To reach this goal the literature review has been used. The results showed that the World Trade Organization's Agriculture Negotiation cannot be solved in a short future. The developed countries and the developing countries both ask for compromise to each other and this is an obstacle to solve the agriculture negotiations. The results also showed that the developed countries should do what is needed in the developing countries. In the whole study the literature review methodology has been used and the data of the literature has been accepted as true, and these can be shown as the limitedness of this study.