Impact of regional trade agreements on FDI flows
Bölgesel ticaret anlaşmalarının doğrudan yabancı yatırım akışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 478799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son zamanlarda bölgesel ticaret anlaşmalarının yaygınlaşması ticaret hacmini genişletirken, doğrudan yabancı yatırım akışını da hızlandırmıştır. Bölgesel ticaret anlaşmalarının doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini analiz eden bir dizi çalışma, bölgesel ticaret anlaşmalarının üye ülkeler için daha yüksek doğrudan yabancı yatırım akışına imkân sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu, verilerin kolay erişilebilir olduğu Kuzey ülkeleri üzerinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili Güney ülkeleri üzerinde çok az sayıda çalışma gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın bir parçası olarak, Brezilya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerdeki bölgesel ticaret anlaşmalarının doğrudan yabancı yatırım akışları üzerindeki etkilerini analiz etmek için ASEAN, MERCOSUR ve SACU anlaşmaları seçilmiştir. Veri seti, 2001-2012 yılları arasında 12 yıllık bir dönem için 4 yatırım alan (host) ve 71 yatırım yapan ülke (source) için toplam 852 gözlemi içermektedir. Bu çalışmanın verilerini analiz etmek için Çekim modeli (Gravity Model) kullanılmıştır. Sonuçlar, ASEAN'ın yatırım alan ülkeler için doğrudan yabancı yatırımları saptırıcı bir etkisi olduğunu, ancak yalnızca yatırım alan ülkenin bölgesel ticaret anlaşmalarına üye olduğu göz önüne alındığında MERCOSUR ve SACU anlaşmalarının sırasıyla %0,24 ve %0,22 daha fazla doğrudan yabancı yatırım yapılmasını sağladığını göstermektedir. Yatırım alan ve yatırım yapan ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'larının, doğrudan yabancı yatırım akışları üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Güney-Güney bölgesel ticaret anlaşmalarının, doğrudan yabancı yatırım alan ülkelerin çekiciliğini arttırmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent proliferation of regional trade agreements has led to both a higher amount of trade and foreign direct investment flows. A number of studies have analyzed the impact of RTAs on the FDI and show that RTAs do lead to higher FDI flows for member countries. However, most of these studies have been conducted on North countries given that the data is readily available for them. A small number of studies have also focused on South countries yet there is a need for more studies. As a part of this study, three RTAs (ASEAN, MERCOSUR, and SACU) have been selected to analyze their impact on FDI flows to emerging economies of Brazil, China, India, and South Africa. The dataset includes 4 host countries and 71 source countries for a 12 year period from 2001 to 2012, totaling 852 observations. The gravity model is used to analyze the data for this study. The results show that ASEAN has a FDI diversion effect for our host countries whereas MERCOSUR and SACU lead to 0.24% and 0.22% higher FDI respectively given that only the host country is a member of the RTA. GDP of home and host countries are seen to have a significant positive impact on the FDI flows. It is concluded that South-South RTAs do not necessarily increase the attractiveness of host countries for FDI.