İzoniazid katkılı krom (III) çözeltisinden elektrokaplama yöntemiyle korozyona dayanıklı dekoratif krom kaplanması
Decorative chromium plating durable against corrosion in chromium (III) solution containing isoniazid using electrocoating method
- Tez No: 479258
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALİ GÜRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, izoniazid (INH) içeren üç değerlikli krom çözeltisinde metalik kromun elektrokaplaması incelendi. 40 0C'de camsı karbon elektrot yüzeyinde INH içeren TB'deki üç değerlikli Cr(III)'ün elektrokimyasal davranışı dönüşümlü voltametri kullanılarak araştırıldı. Dönüşümlü voltametreden elde edilen sonuçlar, INH içeren TB çözeltisindeki metalik kromun elektrokaplamasının tersinmez bir proses olduğu ve camsı karbon elektrot yüzeyinde Cr(III)'ün difüzyon denetimli olduğu görülmüştür. Ortalama n değeri 40 0C'de 0,314 olduğu ve Cr(III)'ün difüzyon katsayısı büyüklüğünün 1,06x10-5 cm2 s-1 olduğu hesaplandı. Çalışmanın diğer bölümünde, 25 0C'de polarizasyon eğrileri, elektrokimyasal frekans modülasyonu (EFM) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılarak, 0,1 M H2SO4 çözeltisinde INH'nin farklı derişimlerinde elde edilen kaplamaların elektrokimyasal davranışları incelendi. Kaplamaların korozyon direnci değerlerinin, küçük miktarlarda INH eklenmesiyle büyük ölçüde arttığı, ancak fazla miktarlarda INH eklenmesiyle korozyon direnci değerlerinin azaldığı görülmüştür. Polarizasyon eğrileri, EFM ve EIS'den elde edilen sonuçlara göre INH içerikli kaplamaların INH içermeyen kaplamalara göre daha yüksek korozyon direnci göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrodeposition of metallic chromium from trivalent chromium electrolytes (TB) containing isoniazide (INH) was investigated. The electrochemical behavior of Cr(III) in the TB containing INH on a glassy carbon electrode at 40 0C was researched by using cyclic voltammetry. The results obtained from the cyclic voltammetry showed that the electrodeposition of metallic Cr in the TB containing INH was an irreversible process and controlled by the diffusion of Cr(III) on a glassy carbon electrode. The average n value was calculated to be 0.314 and the diffusion coefficient value of Cr(III) was to be 1.06x10-5 cm2 s-1 at 40 0C. The other part of the study dealt with the electrochemical behaviors of coatings formed with different concentrations of INH in 0.1 M H2SO4 solution at 25 0C by using potentiodynamic polarization curves, electrochemical frequency modulation (EFM) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. The corrosion resistance of coatings increased greatly by adding a small amount of INH, whereas the excessive addition decreased the corrosion resistance. The results of the polarization curves, EFM and EIS showed that the coatings containing INH gave better corrosion resistance than the coating without INH.