Etnik sorunların şiddetten arındırılması: Bask ve Tamil örneği
Prufication of violence of ethnic problems: Example of Basque and Tamil
- Tez No: 479355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tezin amacı, ayrılıkçılık ve terör boyutları bulunan etnik sorunların şiddetten arındırılmasında etkili olan faktörleri ortaya koymaktır. Bu kapsamda; Bask (İspanya) ve Tamil (Sri Lanka) örnekleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Her iki örnekte de etnik ayrılıkçılığın güçlü toplumsal temelleri bulunmaktadır. İspanya'da etnik ayrılıkçılık sorunu demokratikleşme ve bölgesel özerklik modeli ile çözülmeye çalışılmıştır. Terör boyutunun izole edilmesinde ise polisiye tedbirler ve Fransa ile işbirliği etkili olmuştur. Sri Lanka'da terör büyük oranda askeri tedbirler ve uluslararası işbirliği ile bitirilmiştir. Ülkede 2015 sonrası başlatılan yeni anayasa yapım sürecinde demokratikleşme ve bölgesel özerkliğe yakın bir modelle ayrılıkçılık sorununa çözüm arayışları gündemdedir. Çalışmada ele alınan örneklere özgün sonuçlara göre; Etnik ayrılıkçılık bölgesel özerklik temelinde çözüme kavuşsa bile kurumsallaşan etnik milliyetçilik, elitler, ekonomik sorunlar ve dış faktörler ayrılıkçı eğilimleri canlı tutmaktadır. Her iki ülkede terörün izole edilmesinde müzakereler birincil derecede ve tek başına etkili olmamıştır. Sri Lanka'da kapsamlı operasyonların başarılı olmasında ada devleti olması etkili bir faktördür. Bölgesel ve uluslararası konjonktürdeki köklü değişimler, terörle mücadelenin seyrini önemli oranda etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the factors that are effective in eliminating the violence of ethnic problem, which has the dimensions of separatism and terror. In this scope; The examples of Basque (Spain) and Tamil (Sri Lanka) have been discussed comparatively. In Spain, problem of separatism have been resolved by democratization and regional autonomy. When terrorism was isolated, police measures and cooperation with France were effective. In Sri Lanka until 2015, assimilation and suppression were applied against separatism. Terror was largely completed by military measures and international cooperation. In the new constitution-building process launched after 2015, the solution to issue of separatism with democratization and a model close to regional autonomy are on the agenda. According to the other specific results obtained in the study; Ethnic nationalism, elites, economic problems and external factors keep separatist tendencies alive even if ethnic separatism is solved on the basis of regional autonomy. When terrorism was isolated in both countries, negotiations were not effective at the primary level and alone. In Sri Lanka, being an island state is an effective factor in the success of comprehensive operations. The radical changes in the regional and international conjuncture are affecting the course of the fight against terrorism in an important way.