Bazı yeni 'taç eterlerinin' komplekslerinin hazırlanması, yapılarının aydınlatılması
The Synthesis of some crown ethers and their complexes and the investigation of their structures
  1. Tez No: 47938
  2. Yazar: AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI YENİ“TAÇ ETERLERİNİN”SENTEZİ, KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI, YAPILARININ AYDINLATILMASI Ayhan YILMAZ ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Damışman : Prof Dr. Necla GÜNDÜZ 1996, Sayfa : 118 Jüri : Prof. Dr. Neclâ GÜNDÜZ Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Prof.Dr. İnci MORGİL Bu çalışmada yapısında OH ve CHO grubu bulunduran 4'-formil-5'- hidroksibenzo-15-crown-5 sentezlendi. Bu maddenin 2,4 - dinitrofenilhidrazin, 4 -nitrofenilhidrazin, 2,4-dinitrofenilsemikarbazit, m-nitroanilin ve p-nitroanilin gibi aromatik aminlerle reaksiyonundan orijinal schiff bazı ligandlan hazırlandı. Sentezlenen schiff bazı ligandlanndan NaC104 ile orijinal sodyum kompleksleri elde edildi ve bu komplekslerden çıkılarak Ni(CH3COO)2.6H20 ve FeCl3.6H20 ile bazı heteronükleer kompleksler sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapısı, Element Analizi, İR, !H-NMR, 13C-NMR, Kütle ve UV spektrumlan alınarak aydınlatıldı. ANAHTAR KELİMELER : Benzotaç (crown) eter, schiff bazları, metal kompleksleri
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTBAKT (en fazla 250 sözcük) : SHE SYNTHESIS OF SOKE CROWN ETHERS AHD THEIR COMPLEXES AUD SHE INVESTIGATION OF THEIR STRUCTURES In this work V-formyl-^'-bydroxybenxo-lS-orown-S which has OH and OHO groups were synthesized.By the reaction of this substance with aromatic amines like 2tp-dinitrophenylhydrezinet 4-!-nitrophenyl- hidrazine, 2,4-dinitrophenylsemicarbazide, m-nitroaniline and p-nitro- eniline original schiiff base Uganda were obtained and sodium comple xes of these schiff base ligands were prepared using NaClO^, hetero- nuclear copplexes were synthesized by the reaction of these sodium complexes with Ki(CH,COO)2^#6E20 and FeCl,.6H20. She structure of the compounds were investigated by elemental, HZ, HTHHRf C-NHR, Mass and UV speetrophotometrio analyses*