Kur'an'a göre edep
According to the Qur'an decency
- Tez No: 479405
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kur'an, insanlara, dünya ve ahiret mutluluğuna erişebilmeleri için yol gösteren ve birbirleriyle olan ilişkilerinde müslümanların uymaları gereken esasları belirten ilahi bir kitaptır. Kur'an'ı Kerim, beşeri ilişkilerin gerekli kıldığı tüm ahlak esaslarını, kendi tabiriyle:“yaş ve kuru, her şeyi”içerdiğini bildirmektedir. Sosyal bir varlık ve mükellef olan insanın, Allah'a, peygamberlere, mukaddesata, diğer bütün mahlûkata karşı takınması gereken ahlaki ilkeler, yerine getirmesi gereken sorumluluklar açıkça bildirilmiştir. Baştan sona ahlak dini olan İslamiyette, önemli bir yer teşkil eden“edep”kavramını hem etimolojik ve ıstılahi açıdan, hem de Kur'an'da nasıl bir karşılığı olduğunu belirlemek açısından izah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Qur'an, people, pointing the way to reach the world and the hereafter happiness and a divine book stating the principles to be respected by the Muslims in their relations with each other. The Holy Qur'an, allas required by the principles of morality and human relations, in his words,“wet and dry, everything”reveals that it contains. The man is a social being and taxpayers, God, prophets, sacred to all other beings must assumption against moral principles, responsibilities to be fulfilled are clearly communicated. From beginning to end religious morality that Islam, which constitutes an important place in“decency”concept from both semantics, both in terms of how we try to explain thatthere is a provision inthe Qur'an to describe.