Kesme parametrelerinin ses üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cutting parameters on sound
- Tez No: 479823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada; kesme parametrelerinin ses ve titreşim üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler CNC torna tezgâhında, kaplamalı kesici takım kullanılarak, kuru kesme şartlarında, beş farklı malzeme üzerinde (AISI 1040, AISI 303, GGG50, AA7075 ve Pirinç), dört farklı ilerleme değeri (0,1; 0,2; 0,3; 0,4 mm/rev), dört faklı kesme hızı (50; 75; 100; 125 m/min) ve beş farklı talaş derinliğinde (1; 1,5; 2; 2,5; 3 mm) yapılmıştır. İşleme sürecinde kesme parametreleri ile sesin şiddeti ve frekansı, tezgâh titreşimi, tezgâhın çektiği akım değeri, işlemede oluşan malzeme sıcaklığı ve yüzey pürüzlülük değeri arasındaki ilişkileri araştırılmış, değerlendirilmiş ve matematiksel modelleri oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucunda; ses şiddeti ve titreşim üzerinde en etkili parametrenin ilerleme değeri olduğu tespit edilmiştir. Ses şiddeti ve titreşimin yüzey pürüzlülük değerinin belirlenmesinde tanımlayıcı bir etkisi olmaktadır. Bu çalışma kapsamında ses şiddeti ve titreşim değerine bağlı olarak yüzey pürüzlülüğündeki anlık değişimlerin tahminine yarayan dinamik regresyon modelleri çıkarılmıştır. Talaşlı imalatta ses şiddeti ve titreşim değerleri ile tezgâhın çektiği akım değeri arasında anlamlı ilişkiler kurabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of cutting parameters on sound and vibration were investigated experimentally. The experiments were carried out on CNC lathe using four different feed rate (0.1, 0.2, 0.3, 0,4 mm/rev) on five different materials (AISI 1040, AISI 303, GGG50, AA7075 and Brass), four different cutting speeds (50; 75; 100; 125 m/min) and five different cutting depths (1; 1.5; 2; 2.5; 3 mm). In the processing procedure, the relationship between the cutting parameters and the sound intensity and frequency, the vibration of the machine, the current in machine, the material temperature and the surface roughness value in the process were researched, evaluated and their mathematical models were established. As a result of this study; the most effective parameter on sound intensity and vibration was found to be the value of feed rate. It has been understood that a definitive effect is found out by determining the value of surface roughness of sound intensity and vibration. In this work, dynamic regression models for estimating the instantaneous changes in surface roughness have been derived depending on sound intensity and vibration value. It has been seen that the value of the current in machine by the counter can be obtained by means of the sound intensity and vibration values in the machining.