Hızlı trenin neden olduğu çevresel gürültü kirliliği
Environmental noise pollution caused by speed train
  1. Tez No: 479852
  2. Yazar: KERİME ŞEYMA ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çevresel gürültü insan hayatını olumsuz yönde etkileyen bir kirlilik türüdür. Günümüzde nüfusa paralel olarak artan ulaşım araçları, çevresel gürültünün ana kaynağı haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte ülkemizde yaygın bir ulaşım aracı haline gelen YHT'nin neden olduğu gürültünün değerlendirilmesi için Ankara-İstanbul YHT hattı üzerinde bulunan, Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Tatlar köyü ve Polatlı ilçesine bağlı Poyraz köyünde mevcut çevresel gürültü ölçümleri (Lgündüz, Lakşam, Lgece) gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçları Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'ne göre tren gürültüsü için belirlenmiş sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Ölçüm sonuçları çoğunlukla kabul edilebilir sınır değerleri sağlamaktadır. Tren gürültüsünün insanlar açısından en rahatsız edici etkisi ani uyanmalar ve uyku bozukluğu problemleridir. Bu bağlamda uluslararası ve ulusal düzeyde tren gürültüsünün uyku üzerine etkisini incelemede kullanılan Lgg, mevcut ölçüm sonuçları ile hesaplanmıştır. Lgg hesabı Lgag şeklinde gündüz-akşam-gece derecelendirilmesine uygun olarak yapılmıştır. Tatlar ve Poyraz köylerinde tren hattına en yakın yerleşim yeri kategorisine giren evler için Lgag değerlerinin belirli kriterlere göre uyku bölünmesine neden olmayacağı varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental noise is a type of pollution that affects human life negatively. Means of transportation increasing in parallel with population today have become the main source of environmental noise. Environmental noise measurements (Lday, Levening, Lnight) were performed in Tatlar village of district to Sincan province of Ankara and Poyraz village of district to Polatlı province of Ankara on the Ankara-Istanbul YHT line, with the developing technology, for the evaluation of the inconvenience caused by YHT, which has become a common means of transportation in our country. The measurement results are compared with the limit values set for the train noise according to the Environmental Hazard Assessment and Management Regulation. The measurement results provide acceptable limit values. Disturbing effects of train noise are sudden awakening and sleeping problems. In this context, the Lgg used to examine the effect of train noise on sleep at international and national level is calculated with the current measurement results. The Lgg account was made in accordance with the Lgag day-evening-night rating. It is assumed that Lgag values for houses entering the category of the nearest settlement line in the Tatlar and Poyraz villages will not cause sleep division according to a certain criteria.