Kort tenisinde servis tekniklerinin geliştirilmesinde el beceri egzersizlerinin tenis antrenmanı eğitimine etkisi kıdemli sınıflar için (Ravanduz) kulübü modeli.
The development of technical skills of the movement of hand in throwing in tennis and the effect of performing exercises in the accuracy of throwing.
  1. Tez No: 480160
  2. Yazar: RAWAND KAKA RASH SAİD MINA MANGURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şüphesiz ki tüm spor oyunlarındaki her antrenmanın amacı istenen tekniksel performansı elde etmektir. Tenis oyunu da en önemli sporlardan biri olarak sayılmaktadır. Bu oyun temel antrenmanlara bağlı olan belli becerilere bağlıdır. Bu becerilerin en önemlisi ise maçlarda kazanma anahtarı olabilen Servis vuruşu (Servis atışı) becerisidir. İyi bir Servis istenen hız ve dikkatle donatılmış olmalıdır ki bunu gerçekleştirmek için özel antrenmanlara yoğunlaşmak gerekir. Onun için (Kort Tenisinde Servis Tekniklerinin Geliştirilmesinde El Beceri Egzersizlerinin Tenis Antrenmanı Eğitimine Etkisi ) adlı tezin amacı teniste Servisin el teknik becerilerini geliştirme tarzını (usul) bilmektir. Aynı zamanda servis vuruşundaki dikkat gelişimine antrenmanların önemıine vurgu yapmaktır. Araştırmacı ikinci bölümde teorik çalışmaları ele almış ve üçüncü bölümde ise araştırmanın yöntemi ve saha çalışmalarını sunmaktadır. Araştırmanın örneği (örnekleme) tenis oyunun“Ravendiz ”takımını temsil eden 12 oyuncudan oluşmaktadır. Bu oyunculara araştırma testini uygulamak için denek ve kontrol grupları arasında eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Servis vuruşunda dikkati ölçmek için daha sonra da ikinci grupla performansları karşılaştırılmıştır. Zira önceki ve sonraki testlerde her öğrenciye 10 ardışık denemeler verilmiştir. Verilerin prosesleri (SPSS) Sosyal Bilimler için İstatistik Programı aracılığıyla tamamlanmıştır. Dördüncü bölümde sonuçlar analiz yapıldığında sonraki testin lehine teniste servis vuruşunun tekniksel ve becerisel performans düzeyinde önceki ve sonraki testlerin arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Keza sonuçlar antrenmanların el teknik beceriler gelişiminde önemli rolü ve denek grubundaki Servis atışının dikkat seviyesinin performansı aynı testin önceki denemeden daha büyük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the aim of all sports games is that the athlete could perform his job in an essential technical way. The tennis as one of the most important sports is based on certain skills, which depend on the main exercises. The most important of these skills is the skill of throwing, which can be the key of winning in the games. Good and successful throwing should be with accuracy and essential speed. It is needed to focus on some special exercises. The research is under the title“the development of technical skills of the movement of hand in throwing in tennis and the effect of performing exercises in the accuracy of throwing.”The objective of the research is to know the development of technical skills of the movement of hand in throwing in tennis, as well as knowing the effect of doing exercises in the field of the development of the accuracy in throwing. In the second section, the researcher talks about the theoretical studies and in the third part, the methodology of the research and the procedures are presented. The sample in the research consists of 12 players who are representing the players of Rwandoz team in tennis. The players have been divided into two groups equally; experimental and control groups in order to do the test of the research on them. Then compare their performance with the second group to measure and know the accuracy in throwing. Here, ten attempts have been given to each student who is participated in the elementary and final testing. The data was processed through the statistical program for social sciences (SPSS). Through the analyzing of the results in the fourth section, some significant differences were found between the elementary and final testing in the technical and skill level during throwing in tennis which is favored of the final test. The results show that the exercises have a vital role in the development of technical skills of the movement of hands. The performance of the accuracy of throwing by the experimental groups is more advanced than the elementary test for the same test.