Ayçiçek yağı ile hazırlanan nanoemülsiyonun soğukta (2±2 °c) depolanan levrek (Dicentrarchus labrax) ve çipura (Sparus aurata ) filetolarının duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkisi
Effects of nanoemulsion based on sunflower oil on sensory, chemical and microbiological quality of sea bass (Dicentrarchus labrax) and sea bream (Sparus aurata) stored at chilled temperature (2±2 oc)
- Tez No: 480201
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZOĞUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ayçiçek yağı kullanılarak hazırlanan su-içerisinde-yağ nanoemülsiyonunun 2±2 °C sıcaklıkta depolanan levrek (Dicentrarchus labrax) ve çipura (Sparus aurata) filetosunun duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi ile raf ömrü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kontrol grubu ile muamele grupları karşılaştırıldığında nanoemülsiyon uygulamasının balıkların raf ömrünü 2 gün uzattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of oil-in-water nanoemulsion on the sensory, chemical, and microbiological qualities of sea bream and sea bass fillets stored at 2±2 oC was investigated. The results showed that the use of nanoemulsion extended the shelf life of fish 2 days when compared with the control.