Patent duktus arteriyozus sıklığı ve trombosit kitle indeksi ilişkisinin preterm bebeklerde değerlendirilmesi
An evaluation of the frequency of patent ductus arteriosus and the relation with the platelet mass index in preterm babies
  1. Tez No: 480282
  2. Yazar: İSMAİL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışma, preterm bebeklerde trombosit kitle indeksi ile patent duktus arteriozus sıklığı arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için yapılmıştır. Çalışma Tasarımı ve Konular: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde 2010-2016 yılarında yatan, PDA (n=251)'sı olan ve PDA'sı olmayan (n=212) prematüre bebekler (≤32 gebelik haftası) değerlendirilmeye alındı. PDA'sı olan hastalar yaşamın ilk günlerinde, klinik izlem ve ekokardiyografik bulgulara göre hemodinamik olarak önemli PDA'sı (HoöPDA) olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. HoöPDA'sı olan bebeklere ibuprofen başlandı ve 2 gün sonra duktusun kapanmasını değerlendirmek için ekokardiyografik inceleme tekrarlandı. Daha sonra hemodinamik olarak önemli olup medikal yolla duktusu kapananlar ve medikal tedaviye yanıtsız olup cerrahi ligasyona gidenler olarak iki gruba ayrıldı. Tüm bu gruplardaki bebeklerin trombosit kitle indeksi(trombosit kitle indeksi(PMI): ortalama trombosit hacmi (MPV) x platelet sayısı / 1000), trombosit sayıları ve ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW)'ni içeren trombosit endeksleri yaşamın ilk 24 saatinde kaydedildi. Bulgular: Doğum haftası ve doğum ağırlığı PDA olan grupta anlamlı derecede düşük olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine whether there is an association between platelet mass index (PMI) and patent ductus arteriosus (PDA) frequency in preterm newborns. Study Design and Subjects: Premature infants (≤32 gestational week) with PDA (n=251) and a control group without PDA (n=212) hospitalized in the neonatal intensive care unit (NICU) in 2010-2016 were evaluated. Patients with PDA were assessed for presence of hemodynamically significant PDA (hsPDA) in the first days of life based on clinical follow-up and echocardiographic findings. Infants with hsPDA were started on ibuprofen, and echocardiography was repeated after 48 h to assess closure of the ductus. Patients with hemodynamically significant PDA were next divided into two groups, those in which the ductus closed with medical treatment and those not responding to treatment and undergoing surgical ligation. Platelet mass index [Platelet mass index (PMI): Mean platelet volume (MPV) X Platelet count / 1000], platelet counts and indices including mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW) of the infants in both groups were recorded during the first 24 h of life.