Selefî düşüncenin tarihsel gelişiminde İbn Teymiyye
Ibn Taymiyyah in historical development of the salafist opinion
- Tez No: 480446
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM AKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Selefîlik, İslâmî literatüre çok sonraları girmiş bir kavramdır. Selefî hareket, tarihî köklerini izah ve ispat için kendini İslâm dininin selef denilen ilk mensupları olan sahabe, tâbiîn ve tebei tâbiîn nesline izâfe etmiştir. Genel anlamda selef nesli, bir tek usül ve anlayışa sahip değilken İslâm'ın ikinci asrından itibaren hadis ve rey şeklinde iki anlayıştan söz edilir. Hadis alanında temayüz eden bazı kişilerin oluşturduğu gelenekçi Hadis taraftarlığı, Abbasî dönemi Mihne sürecinde gösterdiği dirençle kendini ispat eder ve Ahmed b. Hanbel başta olmak üzere hadis taraftarlığı geniş kesimler nezdinde kabul görür. Haçlı seferleri sonrası, Moğol saldırıları arasında sosyal ve siyasî çalkantılar yaşanan bir dünyada Hanbeli mezhebi mensubu bir zat olan İbn Teymiyye gelerek kendince bir ıslah ve öze dönüş hareketi başlatmıştır. Onun bu gayreti toplumda çeşitli tartışmaları ortaya çıkarmıştır. Böyle karmaşık bir dönemin âlimi olan İbn Teymiyye, verdiği dersler ve telif ettiği eserler ile bir mücadele vermiş ve bedeller ödemiştir. Bu çalışmamız, gelenekçi İslâm düşüncesinin tarihsel gelişimini ve bu süreç içerisinde İbn Teymiyye'nin konumunu tespite matuf bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Salafism is a new concept in the Islamic thought. The salafi movement attached itself known to the first members of the Islamic religionso-called“salaf”.In the general sense, the Salaf descendant does not have a single style and understanding, but from the second century of Islam, two concepts of hadith and ray are mentioned. The traditionalist Hadis adherence of some people who have settled in the field of Hadith proves itself with the pressure of the period of the Abbasids and the resistance it shows against the tangents. After the Crusades, Ibn Taymiyyah, a member of Khanbeli sect, initiated a rehabilitation and return movement in a world of social and political turmoil among the Mongol attacks. This effort has revealed various debates in society. Ibn Taymiyyah, a scholar of such a complex period, has struggled with the lessons he has given and the works he has written.This work identifies the historical development of traditional Islamic thought and the position of Ibn Taymiyyah in this process.