Sosyal medya ve dijital pazarlamanın ağızdan ağıza iletişim yolu ile e-ticaret platformları üzerindeki etkileri: Malatya ilindeki lisans öğrencileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 711003
  2. Yazar: DAMLA ÇÖĞÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı internet tabanlı teknolojilerin önem kazanması ile beraber sosyal medyayı kullanan geniş kitlelerin ve online pazaryerlerinin, sosyal medya araçları ile gerçekleştirdikleri iletişim faaliyetlerin ve dijital pazarlama araçlarının ağızdan ağıza iletişim yoluyla online satışları nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Sosyal medya ve dijital pazarlama aktiviteleri kapsamında etkileşim, bilgisellik, kişiselleştirme ve trend olma boyutları belirlenmiş ve bu boyutların E-Ticaret hacmi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olup olmadığını araştırılmıştır. Bu amaçla ortaya konulan bu çalışma geçmiş araştırmalardan hareketle gelecekteki çalışmalara ışık tutması için teorileri ve kavramları sentezlemektedir. Araştırma, Malatya ilinde bulunan üniversitelerde lisans eğitimi gören ve aynı zamanda Türkiye'de faaliyet gösteren ve büyük hacimli E-Ticaret platformlarından biri olan Hepsiburada'dan son bir yıl içerisinde alışveriş yapmış öğrenciler üzerinde, Yadav ve Rahman tarafından geliştirilen, Sosyal Medya Pazarlama Aktiviteleri ölçeği kullanılarak hazırlanmış, üçer soruluk beş değişkenli anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ile yapılan analizler sonucunda ölçeğe ait trend olma, etkileşim, bilgisellik, kişiselleştirme değişkenlerinin ağızdan ağıza iletişim değişkeni üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Dolayısı ile markanın sosyal medya sayfalarının ve dijital pazarlama aktivitelerinin, etkileşimli bir ortam sunması, bilgisellik anlamında kesin ve kapsamlı bilgi sunması, içeriklerini tüketiciye yönelik özelleştirilmesi ve içeriklerinin güncel trendlerden oluşması ve bunların sonucu olarak ağızdan ağıza iletişimi tetiklemesi E-Ticaret üzerinde pozitif etkiler ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how large masses using social media and online marketplaces, communication activities with social media tools and digital marketing tools affect online sales through word of mouth communication, as internet-based technologies gain importance. Within the scope of social media and digital marketing activities, interaction, knowledge, personalization and trending dimensions were determined and it was investigated whether these dimensions have a positive effect on E-Commerce volume. This study, which was put forward for this purpose, synthesizes theories and concepts to shed light on future studies based on past research. The research was conducted using the Social Media Marketing Activities scale, developed by Yadav and Rahman, on students who received undergraduate education at universities in Malatya and who also shopped in the last 1 year from Hepsiburada, one of the large-volume E-Commerce platforms operating in Turkey. The questionnaire was prepared with a five-variable survey method consisting of three questions each. As a result of the analyzes made with the data obtained, it was determined that the variables of trend, interaction, knowledge, personalization of the scale had a positive and significant effect on the word-of-mouth communication variable. Therefore, the brand's social media pages and digital marketing activities, providing an interactive environment, providing precise and comprehensive information in terms of information, customizing the content for the consumer, and the fact that the content consists of current trends and triggering word of mouth communication as a result of these have had positive effects on E-Commerce.