Kamu çalışanlarının iş tatmini üzerine bir araştırma
A research on job sati̇sfacti̇on of publi̇c employees
- Tez No: 480653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada dünya üzerindeki değişen rekabet koşulları ile insanlar için değişen kalite algısı irdelenerek, kaliteye ulaşmak için değişen yönetim stratejilerinin iç müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri incelenecektir. Çalışmanın ilk bölümünde kalite, müşteri, müşteri odaklılık, toplam kalite yönetimi gibi kavramlar üzerinde derinlemesine çalışılacaktır. Ayrıca bu bölümde kamu, kamu hizmetleri kavramı ile ilgili çeşitli yaklaşımlar incelenerek; kamu hizmetlerinin günümüzdeki değişimi ortaya konacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kamu kurumu özelinde iç müşteri kavramının yeri ve iç müşteri memnuniyetinin unsurları üzerinde çalışılacaktır. Çalışanların beklentileri ile kurumun çalışanlara sunduklarının etkileri karşılaştırılacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise bu bilgiler ve açıklamalar ışığında bir kamu kurumu üzerinde işleyiş araştırılacak; kurulan çalışma sisteminin iç müşteri memnuniyetine etkisi gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of changing management strategies on internal customer satisfaction will be examined with the help of the changing competition conditions on the world and changing quality perceptions for people.In the first part of the work the concepts such as quality, customer, customer orientation and total quality management will be studied in depth and. In addition, in this chapter by examining various approaches to the concept of public services, the present-day change of public services will be revealed.In the second part of the study, the role of the internal customer concept and elements of internal customer satisfaction will be studied in relation to the public institution. The expectations of the employees will be compared with offered to the employees by institution.In the last part of the work, according to these information and explanations, functioning will be investigated for which is a public institution. The effect of the established work system on internal customer satisfaction will be observed.